У Новом Саду може бити отворена школа за руску децу
РЕЗУЛТАТ ОСМОГОДИШЊЕ САРАДЊЕ „СРПСКЕ АТИНЕ” И НИЖЊЕГ НОВГОРОДА, РОДНОГ ГРАДА МАКСИМА ГОРКОГ
* Могуће је да се формирати разреди у којима ће учити до 500 ђака, а да образовни процес организује и известан број руских педагога
__________________________________________________________________________________________________
ВЕЋ готово осам година руски град Нижњи Новгород побратим је са Новим Садом.
Убрзо пошто су Нижњи Новгород и Нови Сад постали градови-побратими, ојачали су њихови контакти у образовној сфери: 2008. године ученици гимназије „Исидора Секулић” учествовали су у граду у којем је рођен Максим Горки у раду конференције о том писцу и говорили о његовом утицају на српску књижевност.
Нешто касније је делегација српске гимназије долазила да се упозна са колегама из нижегородске.
За то време, градови-пријатељи више пута су разменили посете на свим нивоима – од шефова администрација до писаца, од нафташа до спортиста.
Ових дана су град на Волги посетили руководство и ученици новосадске гимназије „Лаза Костић”, заједно са представником градског већа за образовање Радомиром Дабетићем.
Госте је примио Дмитриј Шуров, руководилац администрације Канавинског рејона града Нижњи Новгород. Он је потом рекао:
- Неколико руских компанија отвара своје филијале у Новом Саду, тамо ће радити много руских грађана, зато постоји потреба за руским разредима за њихову децу. Срби желе да направе све професионално и квалитетно, зато су дошли како би стекли конкретно искуство и договорили се о могућој сарадњи, између осталог о томе како да образовни процес тамо организује известан број руских педагога. За сада се договарамо како да се све то реши технички, али велика је вероватноћа да ће таква могућност бити осигурана. Све иде ка томе да наредне године може да се реализује пројекат школе за руску децу са 500 ученика. Такође се разматра могућност отварања школа на два језика, руско-српских.
У Нижњем Новгороду српска деца која у одређеној мери говоре руски имала су могућност да га усаврше у породицама.
- Педагози су били смештени у хотелима, а српска деца су била у нашим породицама. Тачније, у току седам дана колико су провела овде, деца су стекла ново искуство, навике, проширила видокруг, пробала нове моделе комуникације. Када оду наша деца у Нови Сад, мислим да ћемо поступити исто.
Извор: Глас Русије