Свечано затварање 4. Међународних војних игара у Русији
Све спремно за финале Војних игара, Куста свира на затварању (фото)
© Sputnik / Оливера Икодиновић
На војном полигону „Алабино“ крај Москве све је спремно за свечано затварање 4. Међународних војних игара и велико финале „Тенковског биатлона“, у коме ће се такмичити екипе Русије, Кине, Казахстана и Белорусије. Очекује се долазак српског министра одбране Александра Вулина и наступ Емира Кустурице и „Но смокинг оркестра“.
Вулин у Русију долази на позив руског министра одбране Сергеја Шојгуа, са којим ће се током дана састати, а присуствоваће и финалној трци биатлона и свечаној церемонији затварања Војних игара.
Како је саопштило Министарство одбране Србије, Вулин и Шојгу разговараће о даљем унапређењу билатералне војне сарадње, а током посете Алабину српски министар ће обићи и припаднике Војске Србије, учеснике „Тенковског биатлона“.
На церемонији затварања, која ће уследити после финалне трке тенкиста, биће награђене најбоље репрезентације, а најављен је и концерт националних група и извођача земаља-учесница. Наступом Емира Кустурице и његовог бенда, Војне игре ће бити затворене.
Подсетимо, Међународне војне игре почеле су 28. јула, а у двонедељном такмичењу учествовало је више од пет хиљада војника, односно 189 екипа из 32 земље света. Војници су се такмичили у 28 дисциплина, које обухватају готово све конвенционалне родове војске.
Такмичења су истовремено одржана на територији седам држава — у Русији, Белорусији, Кини, Јерменији, Азербејџану, Казахстану и Ирану, а морски део такмичења је прошао у акваторији Каспијског и Источног кинеског мора.
Највише представника на Играма имала је Русија, која се такмичила у 27 дисциплина, затим Кина у 22, Казахстан и Иран у 17, Белорусија у 16, Узбекистан у 13, Венецуела у 9, Јужноафричка Република у 7… Србија се такмичила у три дисциплине: „Тенковски биатлон“, „Инжињеријска формула“ и „Снајперска граница“.
Према досадашњим резултатима такмичења, Русија је освојила највише медаља, и то 18 златних, пет сребрених и две бронзане, а очекује се да ће се и ове године, као и свих претходних, попети на победничко постоље „Тенковског биатлона“.
Кина је на другом месту, а освојила је 4 прва места, 14 других и 4 трећа места, а затим следи Казахстан, који је заузео 4 прва, 4 друга и 4 трећа места. Даље за лидерима на табели следе: Белорусија, Иран, Узбекистан, Венецуела, Египат, Азербејџан, Јерменија, Сирија, Србија.
Током „војне Олимпијаде“ коришћено је више од хиљаду јединица војне и специјалне технике, већином руске производње, док је око 400 јединица било стране производње.
Такође, у оквиру „Тенковског биатлона“ коришћено је више од 100 руских тенкова Т72Б3; у главном авијационом такмичењу „Авијадартс“ учествовало је више од 60 авиона и хеликоптера, од којих су 21 авион и 15 хеликоптера били руски, док је 20 авиона и 15 хеликоптера било из Кине, Белорусије и Казахстана.
У такмичењу „Каспијски дерби“ коришћени су руски мали артиљеријски бродови „Волгодонск“ и „Махачкала“, а такође и азербејџански патролни брод „Г-124“, казахстански ракетни артиљеријски брод „Монгистау“ и два иранска ракетна чамца — „Пејкан“ и „Џоушан“.
За одржавање и ремонт технике у исправном стању за време трајања Игара било је ангажовано више од 50 техничких група, као и бројни стручњаци из одбрамбене индустрије.
Учесници и гости такмичења су констатовали да ове војне игре јачају поверење, пријатељство и братство међу војскама разних земаља и учвршћују сарадњу међу војним ресорима, а такође доприносе размени искустава између војски.
Међународне војне игре су и у фокусу страних, посебно западних медија, који помно прате све што има везе са руским Оружаним снагама и одбрамбеном индустријом те земље, а нарочито након великих успеха руске армије у борби против тероризма у Сирији.
Неки западни медији „војну Олимпијаду“ виде као демонстрацију војне моћи Русије, њене армије и технике, док други сматрају да Игре показују отвореност Русије према свету.
Прве Међународне војне игре организоване су 2015. године на иницијативу руског министра одбране Сергеја Шојгуа и спадају међу највећа и најбоље организована војно-спортска такмичења на свету.
Током одржавања Игара, ова војна такмичења на територији Русије и других земаља пратило је око пола милиона људи.
Извор: https://rs.sputniknews.com/naoruzanje/201808111116853125-Kusta-Biatlon-Rusija-/
Вулин са Шојгуом на финалу „Тенковског биатлона“: Фрула као симбол пријатељства (фото)
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу пожелео је српском министру одбране Александру Вулину добродошлицу на српском језику приликом сусрета на војном полигону „Алабино“, где је у току финале „Тенковског биатлона“ и где ће вечерас бити одржана свечана церемонија затварања 4. Међународних војних игара.
Испред „Дома пријатељства“ Шојгуа је дочекао војни врх земаља-учесница Игара, руски министар се са свима руковао, док се са Вулином пријатељски загрлио.
„Добро дошли!“, рекао је Шојгу на српском језику.
Руски министар је потом обишао штандове у „Дому пријатељства“, где војске-учеснице Игара представљају своје земље кроз историју и културу.
Шојгуа су на српском штанду дочекали министар Вулин, командант Копнене војске Србије генерал-потпуковник Милосав Симовић и изасланик одбране Републике Србије у Русији пуковник Будимир Гајић, а такође и припадници Војске Србије обучени у народну ношњу и униформу српског официра из Првог светског рата.
Руски министар је на поклон добио српски народни музички инструмент — фрулу.
Министар Вулин је на војном полигону „Алабино“ обишао и припаднике Војске Србије, полуфиналисте „Тенковског биатлона“ и честитао им на успеху који су постигли на овом такмичењу, изражавајући наду да ће следеће године стићи до финала.
Као награду за рад, залагање и труд, као и за постигнуте резултате министар је тенкистима обећао седмодневни одмор на Тари.
Министри Шојгу и Вулин, као и министри, начелници Генералштаба и други високи гости тренутно прате финалну трку „Тенковског биатлона“, у којој учествују екипе Русије, Кине, Белорусије и Казахстана.
Након финала, руски и српски министар ће се састати и разговарати о унапређењу билатералне сарадње, а затим ће присуствовати и свечаној церемонији затварања 4. Међународних војних игара.
Русија непобедива: Шести тријумф на „бојишту“ (видео)
© Sputnik / Григорий Сысоев
Руска екипа је победила на „Тенковском биатлону“ у оквиру Међународних војних игара. У финалу су, осим ње, учествовали и Белорусија, Казахстан и Кина.
„Посада Русије је је завршила финалну трку резултатом 1 сат 29 минут 55 секунди“, наводи се у саопштењу прес-центра Међународних војних игара.
Друго место је припало екипи из Кине која је стигла у финиш резултатом 1 сат 43 минута и 42 секунде. Док су трећи били Белоруси са 1 сат 43 минута и 19 секунди.
Поема српског официра дирнула руске војнике
© Sputnik / Оливера Икодиновић
На војном полигону „Алабино“, недалеко од Москве, војске земаља-учесница 4. Међународних војних игара представиле су своје земље не само на „бојном пољу“ већ и кроз културу. У богатом културно-уметничком програму нашу земљу представили су и припадници Оружаних снага Републике Србије.
Потпуковник Вељко Бућковић је у свом говору представио Србију као земљу „добрих људи, домаћина и традиције“ и поемом „Обала наде“ подсетио је на најтужније, али и највеличанственије странице српске историје, јунаштво и страдања које је српска војска поднела током Албанске голготе и повлачења на Крф у Првом светском рату.
Потпуковник Бућковић је аутор поеме, која је настала након његовог боравка на Крфу 2016. године, где је обележена стогодишњица од искрцавања српске војске на то грчко острво, током Првог светског рата.
Током рецитала, поред потпуковника Бућковића, сценски наступ је у српској народној ношњи употпунио и капетан Срђан Трајковић.
Потпуковник је награђен и плакетом за најбоље извођење уметничког дела на руском језику и активно учешће у стваралачком такмичењу међу екипама-учесницама Међународних војних игара 2018.
Потпуковник је захвалио Русији на гостопримству и честитао јој на сјајно организованим Војним играма.
„Мислим да су, као и Светско првенство у фудбалу, ове игре такође веома добро организоване“, подвукао је Бућковић.
Припадници Војске Србије су на Међународним војним играма, једном од највећих војно-спортских такмичења у свету, учествовали у три дисциплине — „Тенковски биатлон“, „Снајперска граница“ и „Инжињеријска формула“.
„Војна Олимпијада“, на којој је учествовало 189 екипа из 32 земље света и која се одржава на територији седам држава — у Русији, Азербејџану, Белорусији, Кини, Казахстану, Ирану и Јерменији, свечано ће бити затворена у суботу, 11. августа, у конгресно-изложбеном центру „Патриот“ недалеко од Москве.
Уочи свечане церемоније затварања, на војном полигону „Алабино“ биће одржано и финале најгледанијег и најатрактивнијег такмичења — „Тенковски биатлон“. За титулу најбољег бориће се екипе Русије, Кине, Казахстана и Белорусије.
Велико признање за српске војнике на „Тенковском биатлону“ (фото)
Министарство одбране Републике Србије
Само дан уочи финала „Тенковског биатлона“ и свечане церемоније затварања 4. Међународних војних игара у Русији, припадници Војске Србије награђени су високим признањима од руског и јерменског Министарства одбране.
Министарство одбране Руске Федерације уручило је вођи делегације Војске Србије потпуковнику Саши Тодорову и српским тенкистима — потпоручнику Душану Стеванчеву и десетарима Браниславу Грумићу и Дејану Милановићу Медаље за јачање борбене сарадње.
Десетар Богољуб Арсов је награђен као „Најбољи у професији“, након што се прославио као нишанџија у индивидуалној трци, односно првој фази „Тенковског биатлона“.
Возач тенка, десетар Небојша Максимовић добио је од руског Министарства одбране ручни сат као „најбољи специјалиста“.
Медаљу за Војну сарадњу од министра одбране Јерменије добио је мајор Раде Адамовић, иначе заменик руководиоца екипе Војске Србије за „Тенковски биатлон“.
„Свако признање је одраз труду, раду и залагању, а ова награда је похвала и потврда нашег рада и квалитета. Она прија, али и обавезује. С обзиром да је ове године значајно подмлађен састав наше тенковске екипе, мислим да је ово такмичење за њих било једно велико искуство које ће им користити за будуће боље резултате. Свакако да ово признање много значи екипи, а нарочито члановима тенковских посада. У сваком случају, то нам даје подстрек за даљи рад и даје нам мотивацију да будемо још бољи и јачи“, рекао је за Спутњик један од лауреата потпуковник Тодоров.
Мајор Раде Адамовић истиче да ова признања потврђују да и данас постоји „витешки кодекс“, који подразумева „поштовање противника“.
„Свако признање које се добије прија човеку, а посебно ако оно долази од наших ривала на терену. Ту медаљу нисам заслужио лично ја, него овогодишња и све претходне екипе Војске Србије својим понашањем, залагањем и радом. Оваква признања дају човеку подстрек да ради још боље и обавезују га да поштује и уважава све друге против којих се такмичи. Захваљујем се министру Јерменије на указаној части, као и домаћинима на пруженим условима и гостопримству које су нам пружили током боравка у Русији“, рекао је мајор Адамовић.
Иако су на овом такмичењу показали велике квалитете, тенкисти Војске Србије нису успели да се пласирају у финале „Тенковског биатлона“, након што су се у полуфиналној трци суочили са бројним техничким проблемима, због којих нису могли да заврше трку.
У финале „биатлона“ пласирале су се екипе Русије, Кинe, Казахстанa и Белорусије, које су показале најбоље резултате. Русија је апсолутни победник свих досадашњих такмичења у овој дисциплини, па се очекује да ће и ове године тријумфовати.
Жребом је одлучено да Русија у финалу наступи на тенку плаве боје, Казахстан на зеленом, Кина на црвеном, а Белорусија на жутом.
Војно-спортско такмичење, које ће трајати до 11. августа, одржава се на територији седам држава — у Русији, Азербејџану, Белорусији, Кини, Казахстану, Ирану и Јерменији.
Припадници Војске Србије на Међународним војним играма, једном од највећих војних спортских такмичења у свету, учествовали су у три дисциплине — „Тенковски биатлон“, „Снајперска граница“ и „Инжињеријска формула“.
Кустурица на „Тенковском биатлону“: Песма за Шојгуа
Прослављени српски режисер и музичар Емир Кустурица на затварању 4. Међународних војних игара посветио је песму руском министру одбране Сергеју Шојгуу, као идејном творцу Игара.
„Много пута сам у животу видео како људи пуцају и људе убијају. Захваљујући мом другу Сергеју Кужугетовичу Шојгуу, направљена је Олимпијада, где пуцају и не убијају. Песма ’Команданте‘ посвећена је мом другу Сергеју Шојгуу“, рекао је Кустурица на руском језику и са својим бендом „Но смокинг оркестра“ извео песму, што је наишло на одушевљење публике.
Свечану церемонију затварања Војних игара из првог реда пратио је и министар одбране Србије Александар Вулин, који је седео поред начелника Генералштаба Русије Валерија Герасимова, а такође и тенкисти Војске Србије који су учествовали у „Тенковском биатлону“.
Међународне војне игре, које су почеле 28. јула, званично су завршене богатим културно-уметничким програмом и великим, десетоминутним ватрометом над парком „Патриот“ крај Москве.
На војној Олимпијади је учествовало 189 екипа из 32 земље, које су се такмичиле у 28 дисциплина.
Руска војска је у већини дисциплина убедљиво тријумфовала и потврдила статус најјаче војне силе на планети.