Посета делегације Архангељске области
СПОРАЗУМ О САРАДЊИ АРХАНГЕЛСКЕ ОБЛАСТИ И АП ВОЈВОДИНЕ
Архангелска област у РФ и АП Војводина у Србији закључили су споразум о сарадњи у трговинско-економској сфери, научној, технолошкој, социјалној и хуманитарној. Документ су потписали шеф владе Војводине Игор Мировић и гувернер Архангелске области Игор Орлов.
То је први такав руско-српски споразум на регионалном нивоу, нагласио је гувернер.
Током разговора, Мировић и Орлов су се сложили да односи између Србије и Русије на државном нивоу доприносе таквим плодним међурегионалним везама. Игор Орлов је подсетио да је председник Србије Александар Вучић био присутан на Паради победе у Москви, на шта се Игор Мирович надовезао и изразио жељу да у Новом саду и следеће године буде одржан марш «Бесмртни пук».
Споразум је потписан током посете делегације из Архангелска Србији, где регија има штанд на пољопривредном сајму у Новом Саду. Потписивању је присуствовао и руски амбасадор у Србији Александар Чепурин.
Преузето је са https://srb.news-front.info
Потписан први у историји регионални споразум између Русије и Србије
© Sputnik / О.С.
Делегација Архангелске области из Русије предвођена губернатором Игором Орловом потписала је данас споразум са Владом Војводине, први у историји између покрајинске владе и неког руског региона.
Споразум предвиђа трговинско-економску, научно-технолошку и социјално-хуманитарну сарадњу, а поред губернатора Орлова споразум је потписао и председник Владе Војводине Игор Мировић.
Према речима Орлова, ово је први регионални споразум од успостављања руско-српских дипломатских односа пре 180 година, који је једна руска регија потписала са српском покрајином што, како оцењује, представља невероватан помак у сарадњи двеју земаља.
Архангелска област се такође представила српском тржишту на Пољопривредном сајму који се одржава у Новом Саду. Заједно са делегацијом допутовали су и представници 10 компанија из Архангелске области, а првог дана боравка у Србији већ су потписана три уговора који предвиђају извоз робе из Архангелска у Србију. Када је реч о увозу робе из наше земље, Орлов је указао да је за Архангелски регион најпотребнија роба пољопривредне производње.
Како је прецизирао, реч је првенствено о воћу и поврћу, будући да су управо те намирнице најпотребније том северном руском региону, где пољопривреда не успева, узимајући у обзир климатске услове. Поред тога, указао је, интересантни су и производи компанија које се баве прерадом меса, с обзиром да ни та област није толико развијена.
„Међутим, највише бисмо желели када бисмо успели да пронађемо нека заједничка решења, како да помогнемо једни другима“, истакао је Орлов.
Нешто раније је на састанку у Привредној комори Србије са представницима из Архангелска речено да је укупна трговинска размена са Русијом у 2017. години износила 2,6 милијарди долара, те да се и ове године бележи тренд раста извоза српских производа у Русију.
Наводећи да постоји простор за унапређење пословне сарадње, Орлов је навео да је трговинска размена Србије и Архангелске области у 2017. години износила 30 милиона долара, што је изузетно мало, те да очекује да ће она бити за 20 милиона долара већа.
Иначе, свечаном потписивању споразума у покрајинској влади присуствовао је и амбасадор Русије Александар Чепурин, који се осврнуо на питање друштвене сарадње између Војводине и Аргхангелске области, указавши на то да је Мировић у свом обраћању рекао да наредне године планира да у Новом Саду одржи акцију „Бесмртни пук“.
„Ове године ’Бесмртни пук‘ је одржан у Србији у највећем светлу до сада, у акцији је учествовало у најмању руку три пута више људи него претходне године. Одржан је у шест градова Србије, а укупно је учествовало око 6.000 људи, од којих је око 3.500 у Београду и 1.500 у Нишу“, навео је Чепурин.
Он је додао и да је Русија спремна да помогне приликом организације ове акције, иако Амбасада није главна институција која ту акцију у Србији спроводи. Додао је да „без учешћа грађана Новог Сада ова акција не може бити потпуна“.
„То што је господин Мировић предложио да се акција одржи у Новом Саду је јако добар сигнал и биће нам изузетно драго да се и Војводина прикључи овој свечаности“, додао је он.
Чепурин се осврнуо и на питање културне размене између Војводине и Архангелске области, рекавши да је заједно са делегацијом у Нови Сад допутовао и Државни академски Северноруски народни хор, који је одржао концерт у уторак увече, 15. маја, у Културном центру Новог Сада, те да се тренутно ради на организацији њиховог великог концерта у нашој земљи, али и на одласку српских уметника у ту руску област.
Иначе, поред Архангелске области, на Сајму пољопривреде представљена је и област Нижњег Новгорода, као и још три руске компаније — „Фосагро“, која се бави производњом минералног ђубрива, „Гама Роботикс“, компанија за производњу дронова, и „Уралски собољ“ — који се специјализовао за производњу крзна.
Потписан споразум са Архангелском облашћу
У Новом Саду је потписан споразум између Покрајинске владе и Владе Архангелске области, из Руске Федерације, о трговинско - економској, научно – технолошкој, социјалној и хуманитарној сарадњи.
Први пут, 180 година од успостављања дипломатске сарадње између Републике Србије и Руске Федерације, потписан је споразум између Покрајинске владе и неке руске регије.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да се у протекле две године радило на успостављању сарадње са Архангелском облашћу, а да је сада, овим споразумом, она и озваничена.
"Желели смо да покажемо и потврдимо пријатељске и братске везе наша два народа и две регије и ово је важна политичка порука којом се ми поносимо", рекао је председник Мировић и додао да ће Покрајинска влада учинити конкретне кораке како би грађани осетили добробит ове сарадње.
Овим споразумом, како је истакао председник Мировић, отвара се могућност повезивања привредних комора, културних институција и универзитета.
Губернатор Архангелске области Игор Орлов изразио је задовољство потписаним споразумом и позвао председника Мировића у узвратну посету тој руској регији.
Амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин изјавио је овом приликом да је данашњи чин потписивања споразума веома важан, јер је Русија, како је рекао, на прагу суштинског економског развоја и учвршћивања односа са својим партнерима, међу којима, како је нагласио, Србија има посебно место.
На састанку, уочи потписивања споразума, било је речи и о одржавању Бесмртног пука у Новом Саду следеће године, али и организовању великог концерта Државног академског Северно руског народног хора.
Извор: http://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/potpisan-sporazum-sa-arhangelskom-oblascu_918586.html
Концерт Државног академског Северно руског народног хора
Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се вечерас уочи концерта групе уметника Државног академског Северно руског народног хора, у Културном центру Новог Сада, пожелевши добродошлицу гостима из Архангелске области и истакавши да му је задовољство што је део једног, како је навео, изузетног културно-уметничког догађаја.
Обраћајући се присутнима, председник Мировић је рекао да се концерт одржава у оквиру успостављања сарадње АП Војводине и Архангелске области.
"Српски и руски народ увек су били један уз другога и верујем да ће овај споразум и наше пријатељство бити само део тог великог братства", казао је председник Мировић и додао да наступом Северно руског народног хора стижу звуци које, како је навео, наша словенска душа препознаје као своје.
"Потписивањем сутрашњег споразума између АП Војводине и Архангелске области отварају се нови путеви и видици за успостављање што боље сарадње два народа и две регије", рекао је губернатор Архангелске области Игор Орлов.
Северно руски академски хор један је од најпознатијих и најстаријих руских састава, који на свом репертоару има народне песме и игре, те се сматра ризницом руске уметности и традиције.
http://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/koncert-drzavnog-akademskog-severno-ruskog-narodnog-hora_918396.html
Трговинска размена са Русијом 2,6 милијарди долара
Укупна трговинска размена са Русијом у 2017. години износила је 2,6 милијарди долара, а и даље се бележи тренд раста извоза српских производа у Русију, речено је данас у Привредној комори Србије где су се окупили представници 10 компанија из Архангелске области и домаћи привредници.
Саветник председника ПКС Мирослав Милетић каже да је тренд раста забележен у свим сегментима извоза српских производа у Русију, те да је укупан извоз на руско тржиште у 2017. години износио око милијарду долара уз раст од 25 одсто у односу на 2016. годину.
Тај тренд, додаје Милетић, настављен је и у 2018., па је тако у првом кварталу ове године у Русију извезено 280,4 милиона долара производа из Србије уз раст од 25,8 одсто.
Милетић је навео и да се очекује да ће у 2018. години извоз Србије у Русију, која је трећи трговински партнер Србије, бити већи од 1,2 милијарде долара.
Говорећи о инвестиционом потенцијалу Србије и улагању страних компанија којима је омогућен бесцарински пласман производа на тржиште Русије, Милетић је позвао руске компаније да инвестирају у Србији и користе преференцијалне трговинске споразуме која Србија има са ЕУ, у региону ЦЕФТА, као и са Турском.
На основу споразума о слободној трговини са Русијом Милетић каже да се међусобна бесцаринска трговина односи на око 99 одсто роба.
Губернатор Архангелске области Игор Орлов каже да је та руска област заинтересована за тешњу сарадњу са Србијом.
Наводећи да постоји простора за унапређење пословне сарадње, Орлов каже да је трговинска размена Србије и Архангелске области у 2017. години износила 30 милиона долара, што је каже изузетно мало, те да очекује да ће она бити за 20 милиона долара већа.
Навео је да Архангелска област има развијено риболовство и космонаутику и да је једина руска провинција богата дијамантима, а да прерађује и нафту и гас.
Орлов је истакао да су представници 10 компанија из те руске области заинтересовани за сарадњу са српским привредницима у области пољопривреде и прехрамбене индустрије, прераду дрвета и производњу намештаја, а да су трговински ланци заинтересовани за пласман српских прехрамбених производа на територији те руске области.
Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Стеван Никчевић рекао је да су добри економски односи засновани на дугој традицији дипломатских односа Србије и Русије који ове године обележавају 180 година од успостављања.
Навео је да се са руским компанијама разговара о могућностима сарадње у разним секторима, те да је Србија заинтересована за додатно унапређење стратешке сарадње две државе.
Као велику могућност за руске инвеститоре Никчевић је навео бесцарински извоз на територију целе ЕУ, који стоји на располагању Србији.
Ту могућност, каже, руски инвеститори нису довољно искористили, те да ту постоји простор за унапређење сарадње.
Трговински представник Руске Федерације у Србији Андреј Хрипунов каже да је долазак представника компанија из Архангелске области историјски догађај, те да су локомотиве сарадње Србије и Русије енергетика, саобраћај и инфраструктура, али и да више пажње треба обратити и на сарадњу међу малим и средњим предузећима.
Најавио је да ће привредници из Архангелске области бити у Србији неколико дана, што ће им омогућити да успоставе контакт са српским привредницима.
"Србија би могла да буде добра карика која повезује Европу и Русију", навео је Хрипунов.
Каже и да је сарадња у области иновација и стартапова још један потенцијал за пословну сарадњу пословних људи Србије и Русије.
http://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/trgovinska-razmena-sa-rusijom-2-6-milijardi-dolara_917839.html