Састанак Савета министара ОЦЕС у Београду
ОЦЕС слави 25 година у јуну у Истанбулу
Министарски савет Организације црноморске економске сарадње завршен је данас у Београду уз најаву да ће идуће године у јуну у Истанбулу бити обележена 25. годишњица постојања ове организације.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић, који је председавање предао турском колеги, рекао је да је конференција била добра, али да је била на ивици да не прихвати руску донацију од милион долара.
Иако је ово организација која се бави економским питањима, не може да буде лишена ни политичких тема, рекао је Дачић и као једну од тих тема навео одлуку о прихватању донације владе Русије од милион долара која умало није прихваћена јер не постоји политичка сагласност, па би се та средства вратила у руски буџет.
„Ја сам рекао да ако неко неће да узме, ја хоћу“, додао је Дачић. Он се захвалио учесницима конференције, Сергеју Лаврову и Русији као претходном председавајућем, заменику турског шефа дипломатије Ахмету Јилдиризу и Турској која преузима председавање од 1. јануара, као и генералном секретару Михаелу Христидису. Дачић је подсетио да ова организација окупља 12 земаља, а да следеће године обележава 25 година постојања. „Организација је једно али у будућности треба осмислити и водити рачуна о заједничким интересима земаља које чине овај регион. То није само географска одредница, треба тражити и заједничке интересе“, истакао је Дачић и додао да је Србија спремна да допринесе раду ове организације. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изразио је саучешеће Турској због тероростичких аката и рекао да разуме зашто турски колега Мевлут Чавушоглу није могао да присуствује конференцији.
Лавров је истакао да за Русију црноморске земље остају важни партнери и да је Русија заинтересована за јачање ОЦЕС-а уз поштовање њеног статута и очување мандата те организације и уз њен деполитизован карактер.
Лавров је поводом јубилеја организације идуће године рекао да је то добра могућност да се сумирају резултати и сачине планови за будућност, али и истакао да донација коју је Русија дала, а о чему је споразум потписан 18. новембра у Солуну, може да да допринос обележавању јубилеја, као и јачању пројектног капацитета саме организације. Ахмет Јилдиз, заменик министра спољних послова Турске, која је преузела председавање од Србије, подсетио је да је Турска један од оснивачки чланица организације. Он је најавио да ће поводом 25 година ОЦЕС-а у јуну у Истанбулу бити организован самит, а као приоритете је навео тежњу да организација буде ефикаснија и видљивија, јачање партнерства у одрживом развоју, као и јачање регионалне сарадње у пољопривреди, трговини, туризму, образовању и другим секторима. „А као што знамо, регионално партнерство захтева регионалне пројекте“, додао је Јилдиз. Генерални секретар организације Михаел Христидис навео је да ОЦЕС има веома корисни механизам за јачање поверења и простор за дијалог свих чланица.
„Као организација треба да се прилагођавамо, трансформишемо“, поручио је Христидис.
Након састанка Савета, министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић потписао је Споразум између влада држава учесница ОЦЕС-а о сарадњи у помоћи у ванредним ситуацијама и хитном реаговању на природне непогоде и катастрофе које је изазвао човек. Стефановић је споразум уручио Лаврову, а потписао је Допунски протокол уз тај споразум који је уручио генералном секретару ОЦЕС-а Михаелу Христидису. Министарском савету ОЦЕС-а присуствовали су шефови дипломатија Русије, Србије, Молдавије и Румуније, док су остале чланице биле представљене на нивоу заменика министра спољних послова или амбасадора.
Преузето је са www.rs.sputniknews.com