Руска станица на Антарктику добила најјужнију православну цркву на Земљи
Руска станица Белинсгаузен на Антарктику добила је најјужнију православну цркву на Земљи. Освештана је и названа у част Свете Тројице, изјавио је потпредседник Поларног удружења Русије Владимир Стругацки.
По његовим речима, једину активну цркву на Антарктику освештао је архијереј најсеверније епархије Русије, епископ нарјанмарски и мезенски Јаков, који у последње време учествује у многим поларним експедицијама. У петак ујутро у цркву ду донете мошти једног новомученика.
„Владика Јаков је сужио свечани молебан, између осталог, за учеснике поларних експедиција погинуле на Антарктику. У олтар је стављен списак свих погинулих и преминулих на шестом континенту – око 100 учесника совјетских и руских антарктичких експедиција, укључујући и странце” – рекао је Стругацки.
Он је истакао да је први на том тужном списку тракториста Петар Хмара, који је пао под лед у јануару 1958. године током истоваривања бродова прве совјетске антарктичке експедиције поред станице Мирни.
Према подацима удружења, за 58 година на шестом континенту су боравиле укупно 34 хиљаде руских учесника поларних експедиција.
Црква је од кедровине и тисовине и направљена је на Алтају. Сви њени делови довезени су научно-истраживачким бродом „Академик Вавилов” из Калињинграда до обала Антарктика. Затим је на острву Кинг Џорџ, где се налази станица Белинсгаузен, цркву поново монтирала екипа од осам људи, за 60 дана.
Сви радови су завршени 15. фебруара 2004. године. По речима Стругацког, од тада се с Русима на станици Белинсгаузен стално налазе свештеници из Тројице-Сергијеве Лавре.
Осим тога, пре освештања цркве на острву Кинг Џорџ подигнута је застава Руског географског друштва. То се, по речима Стругацког, догодило на дан који је значајан за све учеснике руских поларних експедиција – 13. фебруара, кад је пре 58 година, 1956. године отворена прва совјетска антарктичка станица – Мирни.
Извор: Факти