Русија пред доношењем одлуке о супертешкој ракети за Месец
Васионски брод за Месец биће тежак 20 тона, а да би долетео до Месеца требаће нам потисни блок тежине 40 тона. А да бисмо вратили брод требаће још 20 тона. Уколико буде слетао на Месец требаће нам још између 20 и 30 тона - саопштио председник Ракетно-космичке корпорације „Енергија“ Виталиј Лопота
ОДЛУКА о производњи супертешке ракете за лет на Месец у Русији треба да буде донета наредних дана, изјавио је на прес конференцији председник Ракетно-космичке корпорације „Енергија“ Виталиј Лопота.
„Пилотирајући Месечев програм је могућ ако ракета носач достигне 70 тона. Тада ћемо моћи да се надамо на балистичко облетање Месеца“ - ракао је Лопота. Па наставио:
- Васионски брод за Месец биће тежак 20 тона, а да би долетео до Месеца требаће нам потисни блок тежине 40 тона. А да бисмо вратили брод требаће још 20 тона. Уколико буде слетао на Месец требаће нам још између 20 и 30 тона.
Председник „Енергија“ истовремено је истакао да ће до 2030. бити у производњи ракетни носачи од 130 тона, пренела је агенција ИТАР-ТАСС.
Према Лопотиним речима, у припреми је конкурс за производњу тешке ракете-носача.
Паралелно се обављају радови на космодрому Восточни за изградњу лансирног комплекса за тешку ракету-носач.
Освајање далеког космоса, према речима Лопоте, могуће је само у међународној корпорацији. Одговарајући на питање - да ли ће Русија бити та која ће направити наредни космички продор - он је одговорио да је „освајање далеког космоса ствар међународне заједнице јер нико није у стању да то сам ефикасно уради“.
„Експедициони комплекс који ће омогућити лет на Марс, биће тежак 500 тона. Самостално не треба ни покушавати освајање далеког космоса - то нема перспективу“ - изјавио је Лопота.
Лансирање слетног апарата „Луна-Глоб“ треба да уследи 2015. године, а орбиталног Месечевог модула - 2016.
Након тога Институт за космичка истраживања и Научно производно удружење „Лавочкин“ планирају да на Месец пошаљу научни апарат, а у сарадњи са Индијом и мисију „Луна-Ресурс“.
За лансирање апарата „Луна-Глоб-1“ вероватно ће бити коришћена ракета носач „Сојуз-2“. Тежина научног апарата са горивом биће око 1400 кг.
Тежина слетног модула биће око 500 кг, укључујући и 20-25 кг научних инструмената.
Модул ће бити опремљен инструментима за тражење воде, као и манипулатором за узимање узорака тла.