Рогозин: ЕУ ризикује да јој се догоди судбина Совјетског Савеза
РУСКИ ВИЦЕПРЕМИЈЕР ОБРАТИО СЕ ЕЛИТИ ЕУ У КРАЉЕВСКОМ ИНСТИТУТУ ЗА МЕЂУНАРОДНЕ ОДНОСЕ „ЕГМОНТ” У БРИСЕЛУ
* „ЕУ тешко да може вечно да остане растегљива, протежући се на исток и примајући нестабилне привреде. У ЕУ је криза, ви тапкате у месту, а притом желите да примите државе, које не само да су у кризи, већ су и на граници дифолта. Шта ће вам то?” – упитао је Дмитриј Рогозин окупљене у „Егмонту”
* Потези ЕУ – нагласио је - данас подсећају на потезе СССР-а, који је, такође, покушавао да привуче себи све државе света до којих је могао да допре, а да, притом, има армију која је способна да ратује с целим светом. То је био политички приступ, а где је СССР данас?
* Ако ће Украјина заиста ући у ЕУ – то је једна ствар. Али, овде се не ради о придружењу ЕУ, већ о почетку дуготрајног процеса током којег ће Кијев морати да испуни пуно тешких услова, без перспективе да се прикључи Европској Унији. То вам је као да хоћете у сауну, а седите пред улазом у њу. И тако цео живот” – оценио је Рогозин
_________________________________________________________________________________________________
ЕВРОПСКА унија ризикује да јој се догоди судбина Совјетског Савеза јер се упушта у претерано политизоване спољнополитичке одлуке, поготово на плану сарадње са државама бившег СССР – оценио је вицепремијер РФ Дмитриј Рогозин, који је говорио на Краљевском институту за међународне односе „Егмонт” у Бриселу, наводи ИТАР-ТАСС.
„ЕУ тешко да може вечно да остане растегљива, протежући се на исток и примајући нестабилне привреде. У ЕУ је криза, ви тапкате у месту, а притом желите да примите државе, које не само да су у кризи, већ су и на граници дифолта. Шта ће вам то?” — упитао је Рогозин окупљене у дворцу „Егмонт”. „Ја то не разумем. Потези ЕУ данас подсећају на потезе СССР-а, који је, такође, покушавао да привуче себи све државе света до којих је могао да допре, а да, притом, има армију која је способна да ратује с целим светом. То је био политички приступ, а где је СССР данас? — казао је Рогозин. — РФ је изузетно заинтересована за блиску сарадњу с ЕУ, која је наш главни трговински партнер. Европа за Русију нема алтернативу. И волели бисмо да сва економска питања са земљама бившег СССР-а остану економска, без политизације”.
Коментаришући могућност да Украјина на самиту програма „Источно партнерство” ЕУ Виљнусу 28-29. новембра потпише споразум о придруживању и слободној трговини, Рогозин је истакао да би Украјина могла заувек да остане у предворју ЕУ.
„Ако ће Украјина заиста ући у ЕУ – то је једна ствар. Али, овде се не ради о придружењу ЕУ, већ о почетку дуготрајног процеса током којег ће Кијев морати да испуни пуно тешких услова, без перспективе да се прикључи Европској Унији. То вам је као да хоћете у сауну, а седите пред улазом у њу. И тако цео живот, — наставио је Рогозин.
У споразуму о придруживању и зони слободне трговине Украјине и ЕУ, који би могао бити потписан, не помиње се никаква „европска перспектива Украјине. Европска комисија одбила је да унесе у тај документ обећање о чланству Украјине у ЕУ, упркос свим напорима украјинских дипломата, чак и у почетном периоду израде споразума 2005-2007. године, кад се на власти у Украјини налазила радикално проевропска коалиција Јушченко-Тимошенко, а економску кризу из 2008. нико није могао ни да замисли. С друге стране, према споразуму, Украјина се обавезује да постепено прилагоди своје законске норме и правила трговине с европским. Притом, пошто није чланица ЕУ, Украјина нема полуге помоћу којих би могла да утиче на будуће промене тих норми од стране ЕУ.
Што се тиче могућност да се на самиту у Виљнусу парафира споразум сличан молдавском, који би могао бити потписан 2014, Рогозин је упозорио да то може довести до „одмрзавања” конфликта у Придњестровљу. „Проблем Придњестровља заузима место посебно кад је у питање придруживање Молдавије ЕУ” — истакао је он.
Руски вицепремијер је нагласио да би улазак Украјине и Молдавије у зону слободне трговине с ЕУ довео до потпуне економске блокаде Придњестровља. „Придруживање Молдавије без консултација с Придњестровљем ће, без сумње, довести до даљег слабљења молдавске државности” — додао је он. „Ми сви треба да уложимо максимум опреза и мудрости, како не бисмо допустили пораст тензија у зонама замрзнутих конфликата. Русија је више пута позивала Кишињев да у преговоре с ЕУ укључи Тираспољ. У Придњестровљу данас живи око 500 хиљада људи, од којих су 200 хиљада грађани Русије, а 70 хиљада су грађани Украјине” — напоменуо је Рогозин.
Потпредседник руске владе је истакао да ЕУ не разуме до краја економске последице својих потеза.
„Више од 700 грађана Молдавије тренутно ради у Русији. Њихов новац, који шаљу кући, значајан је део буџета земље. Ви желите да они сви дођу у Европу?” — поставио је он реторичко питање окупљеним државним функционерима, дипломатама и новинарима.