Резултати истраживања: 67,5 посто грађана Србије за Савез са Русијом
SVAKI treći građanin Srbije protivi se ulasku Srbije u Evropsku uniju, dok polovina smatra da je put ka Briselu najbolji za našu zemlju. Savez sa Ruskom Federacijom, ukoliko bi bio moguć, podržava 67,5 ispitanih građana.
Ovo je pokazalo redovno istraživanje Nove srpske političke misli (NSPM) sprovedeno ove jeseni na reprezentativnom uzorku od 1.100 ispitanika sa cele teritorije Srbije, bez Kosova i Metohije. Ispitivanje javnog mnjenja, u čijem središtu je orijentacija Srbije i gasovod „Južni tok“, pokazalo je i da najveći broj građana smatra da bi Srbija trebalo da bude spoljnopolitički okrenuta Rusiji.
O ovakvom stavu najbolje svedoče rezultati da potencijalni savez sa Rusijom ne podržava svega 18,2 posto ispitanih, dok je 14,3 posto neopredeljeno. Svaki drugi građanin smatra da bi naša država trebalo da razvija ravnomerne odnose sa zapadom i sa istokom. Gotovo trećina anketiranih, međutim, deli stav da bi Srbija trebalo da razvija najbliže moguće odnose najpre sa Rusijom, pa tek onda sa EU, dok upola manje građana prednost daje Briselu. Najveći broj ispitanih složilo se i da bi Rusija trebalo da bude prisutnija u kulturnom (57,3 posto) i ekonomskom (45,7 posto) životu Srbije.
Izgradnju gasovoda „Južni tok“ u Srbiji podržava više nego apsolutna većina ispitanih građana od 82,4 odsto, što ovu temu čini jedinstvenom po podršci javnosti Srbije. Na pitanje koliko je izgradnja gasovoda značajna za Srbiju polovina ispitanih odgovorilo je pozitivno, trećina smatra da je značajna delimično, a svega 6,6 odsto anketiranih ovo pitanje ne smatra bitnim.
- Raspoloženje građana prema „Južnom toku“ izuzetno je pozitivno, iako je naše istraživanje sprovedeno u vreme emitovanja serijala „Insajder“, koji je veoma negativno govorio o tom projektu - naglasio je predstavljajući rezultate ankete urednik NSPM Đorđe Vukadinović. - Tako visoka očekivanja i podrška izgradnji gasovoda predstavlja vrstu opterećenja i obaveze za nosioce ovog posla.
Rezultati istraživanja NSPM prema rečima sociologa Slobodana Antonića, govore o različitim pogledima na budućnost Srbije građana s jedne, i političke elite, s druge strane. Javno mnjenje je većinski okrenuto Rusiji, dok vladajuća struktura radije gleda na Zapad.
- To pokazuje i otuđenost elita od stava građana. Posle perioda ubrzanog evroskepticizma, ove godine je zabeležen manji porast podrške ulasku u EU - objašnjava Antonić. - To je uzrokovano promenom odnosa prema Evropi kod birača SNS, koji su u trenutku odvajanja od Srpske radikalne stranke u velikoj većini bili protiv priključenja. Danas je među njima raspoloženje drugačije, pa na jednog skeptika dolaze dvojica pobornika puta u EU.
Rezultati istraživanja NSPM ne čude ni spoljnopolitičkog analitičara Dušana Prorokovića, koji ističe da Srbija nije jedina zemlja koja počinje da traga za alternativom Uniji.
- Sličan duh sve je prisutniji u Rumuniji, Bugarskoj, pa čak i Poljskoj - objašnjava Proroković, i napominje da EU uveliko pokazuje znake bolesti. - Podrška priključenju od svega 50 posto pokazuje i neuspeh proevropske kampanje kojoj smo neprekidno izloženi duže od decenije. Prirodno je da Srbija ne prihvata vrednosti onih država koji prema njoj imaju neprihvatljiv odnos.
Proroković smatra i da je politička elita u Srbiji, kao i u drugim zemljama, pod snažnim uticajem globalnih centara moći od kojih dobrim delom zavisi i dugoročno opredeljenje države.
PUTIN NAJOMILJENIJI, ERDOGAN NA DNU LISTE
OD svetskih i regionalnih lidera građani Srbije najbolje mišljenje imaju o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, koga su na skali od jedan do pet ocenili sa 3,6. Čistu peticu ruskom predsedniku dala je čak trećina ispitanih. Da njegov rad vredi za „keca“ smatra tek 3,2 posto učesnika u istraživanju. Na drugom mestu je nemački kancelar Angela Merkel koja je prošla sa dobrim uspehom i prosečnom ocenom od 2,8. Tik iza nje je Barak Obama (2,53), a slede Ivo Josipović (2,21), Fransoa Oland (2,12). Prema mišljenju građana Srbije, fenjer nose turski predsednik Redžep Erdogan ocenjen sa 1,8 i prvi čovek Crne Gore Milo Đukanović - 1,83.
Istraživanje NSPM pokazalo je i da su samo podržavaoci LDP, od svih parlamentarnih stranaka u Srbiji pronatovski i antiruski. Tom krugu može da se pridoda još LSV Nenada Čanka i jedna stranka mađarske nacionalne manjine (SVM). Sve ostale, u većoj ili manjoj meri, javno izražavaju proruske simpatije.
Извор: Вечерње новости