Реаговање амбасадора Русије у Србији А.Конузина на текст „И Русија пристала на царинске посматраче“, објављеног у „Политици“ 8. јануара 2012. г.
[HS]
Београд„ 24 .“ јануар 2012. године
ГОСПОДИН ДРАГАН БУЈОШЕВИЋ
ГЛАВНИ И ОДГОВОРНИ УРЕДНИК
ЛИСТА „ПОЛИТИКА“
Поштовани господине Бујошевићу,
Обратио сам пажњу на материјал, који је био објављену листу „Политика“, где се постигнути у оквиру дијалога Београда и Приштине договори о режиму на административној линији упоређују са царинским администрирањем на руско-апхаској и руско-јужноосетинској границама. Мислим да такве паралеле нису коректне.
9. новембра 2011. године у Женеви потписан је руско-грузијски Споразум о основним принципима механизма царинског администрирања и мониторинга робне размене, који ступа на снагу даном приступања Русије Светској трговинској организацији. У њему су у потпуности реализовани преговарачки принципи, којих се руска страна држала од самог почетка, наиме, договори треба да остану у оквиру трговинске проблематике и да не крше статус Абхазије и Јужне Осетије као независних држава, као и помажу нормализацији трговинских односа у регији у складу са принципима СТО. Споразум у пуној мери одговара ситуацији, која је настала на Кавказу од августа 2008. године.
Суштина овог документа је евидентирање робне размене од стране независне приватне одиторске компаније. Абхазија и Јужна Осетија нису учеснице овог Споразума и он, разуме се, не налаже на њих никакве обавезе.
Желео бих да нагласим да неробна размена (например, војне испоруке) није дотакнута споразумом. Од принципијелног значаја је то што Грузија на трговинским путевима, који воде у Абхазију и Јужну Осетију, мораће да формира пуновредне царинске терминале.
Очигледно је да на административној линији између централне Србије и Аутономне покрајине Косово и Метохија по договору, који је постигнут између Београда и Приштине, уводи се сасвим другачији режим. При томе задржан је статус Косова као саставног дела Србије, који је предвиђен резолуцијом СБ УН 1244 (овај документ, узгред, и одређује покрајину као посебну царинску територију – не више од тога).
Желео бих да искористим ову прилику да још једном у име Руске Федерације потврдим нашу принципијелну и непроменљиву подршку Србије, њеног руководства и читавог српског народа.
АМБАСАДОР РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИА. КОНУЗИН
[HX]