Дан народног јединства, који се у Русији слави 4 новембра, је празник установљен у част важног догађаја у историји Русије– народног устанка на челу са Мињином и Пожарским када је ослобођења Москва од пољско- литванских освајача 1612. године.
Прослава Дана народног јединства
РУСИ И СРБИ ЗАЈЕДНО ПРОСЛАВЉАЈУ ДАН НАРОДНОГ ЈЕДИНСТВА
Поводом празника Дан народног јединства, који је пре 12 председник Руске Федерације Владимир Путин прогласио државним празником, синоћ је у Руском дому у Београду одржан свечани пријем.
Почетком 17. века велика Русија је пролазила кроз тежак период, Владајућа династија Рјурикович се угасила, а борба за власт је доводила до сукоба између бојарских кланова. Непрестана борба за власт, размирице и сукоби су отежавали живот народима који су живели на територији Московске државе. Због свих их сукоба и борбе за претендента на руски трон, упражњен после смрти Ивана Грозног, тај период је назван «смутно време».
Племство је било спремно да поклекне пред освајачима и да престо понуди сину пољског краља Сигизмунда, али су се устаници на челу са војводом Козмом Мињином и кнезом Дмитријем Пожарским побунили. Москва је са свих страна блокирана, па Пољаци нису могли да добију храну. Ужасна глад је исцрпила пољске војнике, тако да су устаници 4 новембра на јуриш освојили Китај-город – моћну линију утврђења.
У Китај-город је кнез Пожарски ушао са Казанском иконом Богородице. Непријатељски гарнизон се повукао, а командири пољског гарнизона су потписали капитулацију
У савременој Русији се Дан јединства обележава од 2005. године. Посебну тежину празнику даје и повратак Крима под окрље Русије.
У Руском дому у Београду, поводом празника Дан јединства одржан свечани пријем у оквиру кога је уприличен концерт руских уметника.
Пријему су присуствовали бројни представници руских сународника у Србији, чланови дипломатског кора, као и многобројне личности из јавног живота Србије.
На почетку свечаности присутнима се обратио амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Чепурин, који је напоменуо да се дан народног јединства слави од времена цара Алексеја Михајловича. Он је истакао да је то празник ослобођења Москве од лажних краљева, пољских окупатора
«У совјетско доба, се не помиње, али су нас на празник увек подсећали у школским уџбеницима, и спомеником Мињину и кнезу Пожарском на Црвеном тргу», додао је амбасадор.
На свечаности је такође говорио и министар Зоран Ђорђевић који је истакао повезаност руског и српског народа.
«Нама је брло битно да негујемо велико пријатељство које постоје између наша два народа, и у политици гајимо велико пријатељство према Русима. Имамо са друге стране и осећај тога, да Русија мисли на Србију и има потпуно другачију димензију од свих односа које Србија има са другим народима», рекао је министар Ђорђевић.
Након концерта руских уметника које је публика наградила аплаузима, у пријатној атмосфери Руског дома одржан је коктел где се подједнако могао чути руски и српски језик.
Амбасадор Чепурин и министар Ђорђевић су у пратњи директорке Руског дома Надежде Кушченкове обишли поставку у узложбеној галерији посвећену великом руском песнику Сергеју Јесењину.
Као што је Дан јединства симбол повезаности више народа са заједничким коренима, тако су Руси и Срби и синоћ показали да су народ једне вере и једне крви.
И да је та повезаност кроз векове одолевала искушењима и притисцима, као што и данас одолева.
Лола Ђорђевић
Преузето је са https://srb.news-front.info/
Дан кад је Русија ослобођена од лажних краљева
Пријему су присуствовали бројни руски држављани у Србији, чланови дипломатског кора, као и многобројне личности из јавног живота Србије. Присутнима се обратио амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин, који је истакао да је то празник ослобођења Москве од лажних краљева, пољских окупатора.