Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Посета Алексеја Пушкова Београду

„Србија ће задржати неутралну позицију по питању сукоба између Европске уније и Русије и никада неће увести санкције Руској Федерацији, јер сматрамо да никакве санкције нису начин за разрешење кризе“, рекао је председник Републике Србије Томислав Николић током данашњег сусрета са Алексејем Пушковим, председником Спољнополитичког одбора Државне думе Руске Федерације.

 

Председник Николић је изразио наду да ће Европска унија и Руска Федерација врло брзо превазићи своје несугласице и успоставити односе какви су били пре избијања кризе у Украјини.  

SlideПредседник Спољнополитичког одбора Државне думе Руске Федерације Алексеј Пушков обавестио је председника Николића да је Народној скупштини Републике Србије и Државној думи Руске Федерације поднео предлог о стварању међусобне интерпарламентарне комисије. Он је додао да сматра како је неопходно да се међупарламентарне везе Србије и Русије подигну на виши ниво него што је сада, због изузетне блискости наших двеју држава и значаја који Србија има за Русију. Руска Федерација је до сада такве комисије оформила само са четири државе: са Кином, Италијом, Француском и Индијом, истакао је Пушков.

Прес центар Председника Републике, Танјуг

Премијер Србије Александар Вучић разговарао је данас са председником Одбора за међународне послове Државне думе Федералне скупштине Руске федерације Алексејем Пушковим о унапређењу економске и политичке сарадње две земље.

Вучић је данас примио делегацију тог Одбора и обавестио их да се Србија налази на европском путу, али да жели да на највишем нивоу одржи отворене и искрене политичке односе са Русијом, саопштено је из владине Канцеларије за односе са медијима.

Премијер Србије Александар Вучић разговарао је данас са председником Одбора за међународне послове Државне думе Федералне скупштине Руске федерације Алексејем Пушковим о унапређењу економске и политичке сарадње две земље.

Вучић је данас примио делегацију тог Одбора и обавестио их да се Србија налази на европском путу, али да жели да на највишем нивоу одржи отворене и искрене политичке односе са Русијом, саопштено је из владине Канцеларије за односе са медијима.

Српски премијер је истакао да Србија, с обзиром на велике могућности, жели да још више унапреди економску сарадњу и да се нада повећању извоза пољопривредних производа на руско тржиште, додавши да ће прва прилика за то бити током учешћа српских министара на Санктпетербуршком форуму.

Пушков је оценио да односу двеју земаља посебан допринос даје парламентарна сарадња, и предложио формирање Међупарламентарне комисије, какве Русија има само са Кином, Индијом, Француском и Италијом, како би и парламентарци ефикасније помагали развијању билатералних односа, пише у саопштењу.

Влада Републике Србије, Танјуг
 

Русија очекује подршку Србије за укидање санкција

Србија је једна од ретких земаља која није подржала увођење санкција Русији, изјавио је данас председник Одбора за међународне послове Државне думе Руске Федерације Алексеј Пушков, који је изразио наду да ће Русија имати подршку Србије када се у јануару 2016. године буде одлчивало о укидању санкција.

 Пушков је у Скупштини Србије разговарао са потпредседником републичког парламента Верољубом Арсићем, коме је пренео да Русија такође очекује подршку Србије у Парламентарној скупштини ОЕБС-а у Хелсинкију, на којој ће бити представљени нацрти резолуција о супротстављању неонацизму и о укидању санкција ЕУ Русији.


Како је саопштено из републичког парламента, Пушков је истакао да је за Русију приоритет поштовање Минског споразума и нормализација ситуације на истоку Украјине, што је предуслов за отпочињање процеса укидања санкција. 

Арсић је нагласио да је став Србије да се сви проблеми морају решавати дијалогом а не санкцијама, додајући да Србија и Русија имају изузетну сарадњу, на највишем државном нивоу, и пријатељске односе који се пре свега потврђују кроз став Русије према статусу Косова и Метохије. 

Простора за унапређење односа увек има, додао је Арсић и нагласио да је неопходно наставити са развијањем сарадње два парламента. 

Пушков је предложио да Русија и Србија формирају међупарламентарну комисију, на чијем би челу председници парламената, а то тело би расправљало о темема од највишег значаја за односе две земље.

"То би дало додатни подстицај и тежину нашој међупарламентарној сарадњи", рекао је Пушков, који се осврнуо и на добру сарадњу коју руска делегација у Парламентарној скупштини Савета Европе има са делегацијом Скупштине Србије.

Додао је и да кандидат Србије за генералног секретара Парламентарне Скупштине савета Европе може да рачуна на подршку Русије.

Русија подржава српску кандидатуру у ПС СЕ

Чланови скупштинског Одбора за спољне послове данас су у разговору са делегацијом Одбора за међународне послове руске Државне Думе подржали иницијативну за формирање међупарламентарне комисије и захвалили на подршци Русије српској кандидатури за генералног секретара Парламентарне скупштине Савета Европе (ПС СЕ).


Током разговора чланова руске делегације, коју предводи председник Одбора Алексеј Пушков, оцењено је да су односи Народне скупштине и Државне Думе Руске Федерације на највишем нивоу.

Председница Одбора за спољне послове Александра Ђуровић истакла је да у српском друштву постоји консензус по питању чланства у Европској унији и да Влада и Народна скупштина зато и спроводе реформе које ће довести до тог циља, а чија реализација ни на који начин неће угрозити односе Србије и Русије.

Ђуровић је изразила захвалност што Србија не трпи никакве притиске Руске Федерације по том питању и оценила да ће уласком Србије у ЕУ, Русија имати пријатеља и поузданог парнера, саопштено је из парламента Србије. 

Он је, говорећи о санкцијама ЕУ према Русији, поновила да Србија није, нити ће уводити санкције Русији и да Народна скупштина у потпуности подржава овакав став Владе и захвалила на руској подршци Србији по питању Косова, посебно подршци коју јој пружа у Уједињеним нацијама. 

Председница Одбора за спољне послове изразила је уверење да ће робна размена две земље расти, да ће руске компаније улагати у Србију, али и да ће бити реализовани неки од пројеката у области енергетике.

Председник Одбора за међународне послове Државне Думе Руске Федерације Пушков је истакао да је сарадња Србије и Русије веома интензивна на свим нивоима, високо оценивши парламентарне контакте и сарадњу, посебно имајући у виду смањење руских парламентарних контаката са колегама у Европи. 

Он је обавестио чланове Одбора Народне скупштине о иницијативи Државне Думе за формирање међупарламентарне комисије, која би односе два парламента учинила још интензивијим и омогућила да се на агенди нађу питања о сарадњи на свим нивоима. 

Пушков се нада, како се наводи у саопштењу, да ће до званичног формирања овакве комисије доћи у најкраћем року и да ће већ на јесен Државна Дума бити у могућности да угости српске колеге. 

Он је позитивно оценио став Србије да ће бити поуздан партнер Русији у моменту када постане члан ЕУ а по питању сарадње две земље у међународним организацијама, Пушков је навео да ће Русија подржати кандидатуру Србије на функцију генералног секретара ПС СЕ 

Он је затражио подршку српске делегације у ПС ОЕБС за нацрте две резолуције, које ће Русија поднети на наредном заседању, а односе се на спречавање нацизма и на укидање санкција за парламентарце. 

Пушков је оценио да међупарламентарна комисија на својој агенди, поред парламентарних тема, сигурно може имати и теме које се односе на енергетске пројекте, робну и трговинску размену две земље и позвао Србију да искористи могућности за пласман, посебно пољопривредних производа у Русију, јер Русија неће одустати од ембарга на пољопривредне производе из Европске уније. 

Председница Одбора за спољне послове Народне скупштине поздравила је иницијативну за формирање међупарламентарне комисије, а чланица Одбора за спољне послове и шеф делегације Народне скупштине у ПС ОЕБС Дијана Вукомановић истакла је да ће колеге из српске делегације у овој организацији гласати за нацрте резолуција према својој савести и политичком убеђењу. 

РТС

Шеф Одбора за иностране послове Државне думе Савета Руске Федерације у Србији Алексеј Пушков оценио је да Запад резолуцијом о Сребреници жели да пошаље сигнал да може да покрене механизме који могу бити удар на ауторитет и имиџ Србије, јер се није придружила санкцијама против Русије.

Пушков је додао да је то и покушај да се Србија завади са муслиманским народима и указао да није неопходно да се тај документ усвоји, уз образложење да би од његовог доношења било више штете него користи, преноси Танјуг.
 
 На предавању о актуелним спољнополитичким питањима на Унверзитету "Карић", Пушков је  истакао да у Сребреници није био геноцид и упитао зашто се онда остали случајеви сличних злочина на територији Европе не разматрају на тај начин.

Као пример навео је страдање становника у Украјини, истакавши да је живот тамо изгубило 6.500 људи.

"Ако прихватимо да је у Сребреници био геноцид, онда то значи да је Запад исправно поступио 1999. године и то је оно што треба да легитимише садашњу политику – отцепљење Косова било би оправдано и Косово може да постане члан Европске уније и Уједињених нација", рекао је Пушков.

Према његовим речима, Запад игра политику двојних стандарда и узима за право да одређује шта је злочин, а шта не.

Пушков је оценио и да Србија спроводи исправну политику, јер се, како је указао, с једне стране зближава са ЕУ, а с друге одржава односе са Русијом.

"Та двосмерност политике је добра за вашу земљу", закључио је Пушков.

Русија показала да постоје границе у експанзији Запада

Од бомбардовања Србије почео је покушај Запада да се војнополитичким снагама Европа уједини око Сједињених Америчких Држава и да постане неприступачна тврђава за ривале САД, оценио је Пушков.

"Неки покушаји, попут ширења НАТО-а, који се проширио са 16 на 28 земаља, били су успешни, али су други били катастрофални, као што су ратови у Ираку и Либији", оценио је Пушков.

Навео је да је пружање подршке радикалним екстремистичким групама у Ираку и Сирији довело до стварања Исламске државе, што ће се можда окренути против оних који су је подржавали.

Указујући на то да је у току преформатирање савременог света и међународних односа, Пушков је оценио да Запад покушава да утиче на међународне односе војнополитички, али и финансијски, кроз водеће берзе у Лондону, Њујорку и Токију.

"Ипак, шангајска берза се полако приближава, али су још водеће берзе у рукама Запада", рекао је Пушков.


Према његовим речима, САД су покушале да изолују Русију у глобалном смислу због кризе у Украјини, али су добиле негативан одговор од пет земаља БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република).

"Русија је показала да постоје границе у експанзији Запада", оценио је он и подвукао да је криза у Украјини регионална и да не прети безбедности Европе, као што тврде немачка канцеларка Ангела Меркел и председник САД Барак Обама.

Пушков је навео да је у 2014. години БДП земаља чланица Г-7 износио 34,7 трилиона долара, а земаља БРИКС-а 32,5 трилиона долара и поручио да ће се та разлика у БДП-у све више смањивати у корист БРИКС-а.

"Економије у развоју производе више роба и услуга него развијене земље и тај однос се мења у корист земаља у развоју, а не развијених земаља", закључио је Пушков.

Танјуг, Спутник

Категорије: Политика

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти