Поделеност међу светским лидерима на самиту "Групе 20"
САНКТ-ПЕТЕРБУРГ - Светски лидери окупљени на самиту "Групе 20" у Санкт-Петербургу нису успели да превазиђу оштру подељеност око америчких планова за војну акцију против сиријског режима, а председник САД Барак Обама изгледа је остао изолован, упркос француској подршци за акцију и присуству савезника као што су Турска и Саудијска Арабија, оцењују данас медији.
„Глас Америке“ оцењује да се „прва рунда закулисне борбе завршила у корист (руског председника Владимира) Путина”.
„Кина, ЕУ, земље БРИКС-а (Бразил, Русија, Кина, Јужна Африка), и чак папа Фрања који је упутио писмо учесницима форума, упозорили су на опасност коју носи војно мешање у Сирији без одобрења Савета безбедности УН“, наводи руска служба америчког радија.
Против војне акције изјаснио се и генерални секретар УН Бан Ки-му, упозоравајући да би то могло да распири секташко насиље у земљи која је већ на удару хуманитарне кризе "без преседана" у новијој историји.
Говорећи на састанку посвећеном хуманитарним питањима који је организовала Велика Британија на маргинама самита Г20, Бан је позвао светске силе да оставе по страни своја разилажења поводом сукоба у Сирији и да предузму заједничку акцију како би се сиријском становништву пружила преко потреба помоћ.
Изасланик УН за Сирију Лахдар Брахими рекао је данас у Санкт-Петербургу да ниједна земља нема право да "узме право у своје руке" и предуземе војну акцију против Сирије без одобрења СБ УН.
И кинески председник Сји Ђинпинг рекао је Обами на маргинама самита да кризу у Сирији треба решити политичким путем а не војним нападом.
"Политичко решење је једини прави излаз за сиријску кризу и војни напад не може да реши проблем из корена. Очекујемо да ће неке земље још једном да размисле пре него што предузму акцију", навео је Сји у изјави кинеској агенцији Синхуа.
Ројтерс наводи да су Обама и Путин остали удаљени поводом Сирије након синоћње вечере у дворцу Петерхоф и дискусије о грађанском рату која је трајала до дубоко у ноћ.
Истичући да на првобитном дневном реду сиријска криза није била тема, Агенција Франс прес навела је да су лидери расправљали о томе и да није било напретка на вечери на којој је Обама изнео позиције о сиријској кризи.
У Г-20 налази се 19 земаља (Аргентина, Аустралија, Бразил, Велика Британија, Немачка, Индија, Индонезија, Италија, Канада, Кина, Мексико, Турска, Русија, Саудијска Арабија, САД, Француска, Јужна Африка, Република Кореја, Јапан) и Европска унија.
"Разлике у мишљењима лидера су се потврдиле током вечере", рекао је Путинов портпарол Дмитриј Песков, додајући да су неке земље браниле став да је потребно предузети брзе мере не обазирући се на одобрење међународних институција, док су се друге заложиле да се међународно право не девалвира и да се не заборави да само СБ УН има право да одлучује о употреби силе.
На Обаму су током самита, како истиче Ројтерс, светски лидери развијених земаља и земаља у развоју извршили притисак да одустане од планова за ваздушне нападе на Сирију, а остале су дубоке поделе која су засениле напоре за оживљавање глобалне економије.
Амерички председник је рекао лидерима Г-20 да је важно подржати међународне норме против употребе хемијског оружја а да је СБ УН "паралисан", наводи британска новинска агенција, додајући да је обама "изгледао изолован у Санкт-Петербургу, упркос Француској подршци војној акцији и присуству савезника, попут Турске и Саудијске Арабије".
"Будући да не може да обезбеди подршку СБ УН за војну акцију због противљења Русије, Обама тражи подршку ам еричког Конгреса", наводи Ројтерс, оцењујући да је дебата око Сирије продубила напетости у америчко-руским односима, који су већ оптерећени због питања људских права и давања азила бившем сараднику ЦИА Едварду Сноудену.
“Глас Америке“ пренео је изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел, да не види могућност достизања споразума између Путина и Обаме поводом Сирије.
"Они константно подржавају (сиријског председника Башара) ел-Асада без обзира на чињенице, и без обзира шта режим ради. Да поновим, што се тиче хемијског оружја, не очекујемо руску сарадњу", рекао је заменик помоћника америчког председника за националну безбедност Бен Родс.
Русија је, пак, и данас упозорила САД да са листе циљева у случају војног напада на Сирију скину хемијски арсенал те земље, преноси АФП.
Са нарочитом забринутошћу гледамо на чињеницу да су војни инфраструктурни објекти који чувају интегритет и безбедност сиријског хемијског арсенала међу могућим циљевима војних удара" стоји у саопштењу руског Министарства иностраних послова.
Сиријски парламент апеловао је на амерички конгрес да гласа против војне акције у Сирији, јавила је државна агенција те земље САНА.
"Свака војна интервенција била би нелегална зато што је Сирија суверена држава и не представља опасност за САД и што ни за какав напад не би било добијено одобрење Савета безбедности", стоји у поруци председника сиријског парламента Џихада ал-Лахама.
"Апелујемо на Вас да не предузимате несмотрене мере јер имате моћ да скренете САД са пута рата на пут дипломатије", истакао је Лахам, а преноси АФП.
АФП истиче да неколико западних земаља деле с Путином противљење војној акцији и да је након што је британски парламент гласао против напада, Француска "једина сила која се изјаснила да ће се придружити америчкој интервенцији".
У Вашингтону је синоћ представница америчког Стејт департмента Џен Псаки рекла да је већ девет земаља изразило своју подршку резолуцији Беле куће којом се одобравају удари на Сирију, пренео је Итар-Тас с.
Псакијева је рекла да су у питању Аустралија, Албанија, Данска, Канада, Пољска, Румунија, Турска и Француска, као и Косово, преноси руска агенција.
Агенције су пренеле из Виљнуса да су министри одбране ЕУ данас закључили да бројни докази говоре да је Асадов режим користио хемијско оружје, али да постоје различита мишљења о томе шта треба урадити као одговор на те нападе.
"Ипак, нико није рекао да ће осудити војну акцију ако до ње дође", рекао је литвански министар одбране Јуозас Олекас у главном граду Литваније која тренутно председава тим 28-очланим блоком.
Министри спољних послова ЕУ, такође, треба да разговарају о Сирији на свом данашњем састанку у Вилњусу, а преговорима треба да се у суботу придружи и амерички државни секретар Џон Кери.
Извор: ТАНЈУГ