Почела градња гасовода "Јужни ток"!
Заваривањем првог споја цеви на гасоводу у Шајкашу код Новог Сада, и церемонијом у Палати Србија у Београду данас је означен свечани почетак радова на деоници "Јужног тока" кроз Србију, који ће нашој земљи обезбедити енергетску сигурност.
Знак за почетак заваривања првог споја Гасовода у Шајкашу, диретним видео линком, дао је из Палате Србија председник Србије Томислав Николић, који је оценио да је прикључење Србије на Јужни ток симбол напретка и повезивања радом са Русијом.
"Дуго сте чекали, почните", рекао је Николић који је поручио да је Србија држава решења, договора и толеранције и држава будућности.
Техницки директор компаније "Јужни ток" Павел Персидски претходно је из Шајкаса јавио да је све спремно за изградњу гасовода Јужни ток и да ће се он транспортовати цевима 400 милиметара и затражио знак председника Николића.
Премијер Србије Ивица Дачић рекао је да је прикључење на Јужни ток први капитални пројекта после више деценија и да ће Србија бити значајно чвориште за снабдевање гасом и поуздани енергетски партнер у региону.
Дачић је на церемонији поводом почетка радова на изградњи деонице гасовода Јужни ток кроз Србију, рекао да је то највечи развојни и стратешки пројекат у области енергетике.
"Пре 43 године изградили смо Ђердап 1, а данас почињемо да градимо Јужни ток, највећи инфраструктурни и енергетски пројекат на територији Србије", рекао је Дачић и изразио задовољство чињеницом да је реализација пројекта Јужни ток почела за време мандата ове владе.
Данас, додао је Дачић, није велики дан само за Србију и земље Балкана, већ и за целу Европу, јер ће пројекат омогућити снабдевање Европе гасом без транзитних ризика.
Премијер је рекао и да ће више од 10 одсто укупних европских потреба за гасом бити транспортовано преко Србије, као и да реализацијом пројекта Јужни ток и другим развојним пројектима у нафтногасном сектору, почиње интензивније запошљавање компанија и отварање нових радних места, чиме се доприноси смањењу незапослености, а тиме и испуњавању економских циљева владе.
Николић је изјавио да изградња гасовода Јужни ток представља јасну поруку да је Србија држава решења, а не проблема, мира, а не сукоба, држава будућности, у коју вреди инвестирати и која је способна да изнесе капиталне пројекте.
Николић је на церемонији поводом почетка радова на градњи деонице Јужног тока кроз Србију навео да је тај гасовод симбол повезивања држава и народа, и да представља споменик повезивања Србије и Русије радом.
"Овој генерацији је припала част да испише ту нову страницу у историји вековног пријатељства и сарадње две земље", указао је председник Србије.
Он је навео да ће стотине инжењера и на хиљаде радника радника бити ангажовано на изградњи гасовода и посебно истакао да ће на том пројекту радити фирме из Србије, да ће посредно бити запослено око 100.000 радника и да Србија постаје енерегетско регионално чвориште.
Председник Србије је навео и да су овај пројекат многи назвали градитељским подухватом века, да је вредност радова кроз Србију две милијарде евра и да ће највећи терет изнети српске фирме, у чији потенцијал и технолошки капацитет не треба сумњати.
Он се захвалио председнику Русије Владимиру Путину речима " Срећан нам нови почетак председниче Путин, на многаја љета - Срећно Србијо".
Свечаној церемонији у Палати Србије у Београду, поред председника Николића и премијера Дачића, присуствовали су министар енергетике Руске Федерације Александар Новак, први поптпредседник Владе Србије Александар Вучић, министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Србије Зорана Михајловић, председник Управног одбора "Газпрома" Алексеј Милер, директор "Србијагаса" Душан Бајатовић и Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин.
Министарка енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је Јужни ток "крвоток" за привредни, индустријски и индивидуални развој и поспеши отварање радних места, јер је, истакла је, то оно чему Србија тежи.
"Све државе које ће се напајати гасом из Србије, и сви ми заједно, чинимо једну породицу која ће рационално и равномерно користити те ресурсе", поручила је Михајловићева.
Она је цитирала Лава Толстоја: "Све срећне породице личе једна на другу, а све несрећне су несрећне на свој начин":
"Ми у Србији желимо да будемо не само део породице, већ део срећне и велике породице и мислимо да је то управо поцетака изградње Јужног тока", рекла је Михајловићева.
Председник управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер поручио је, након првог вара на цеви гасовода у Шајкашу, да смо "сведоци историјски важног догађаја".
Милер је рекао да ће Јужни ток "заувек уклонити транзитне ризике и обезбедити гарантоване испоруке гаса у Србији и Европи", као и да ће обезбедити 63 милијарде кубика гаса протока годишње.
"То потпуно мења енергетску ситуацију читаве Европе", поручио је он, и додао да Србија постаје центар транзита гаса.
"Пројекат ће постати локомотива економског развоја не само Србије, већ и читавог региона", додао је Милер.
Захваливши се партнерима у Србији, и нагласивши значај српско-руског пријатељства, Милер је рекао да се све реализује по плану, и да ће за две године руски гас, преко дна Црног мора, стићи у Србију и Европу.
Гасовод "Јужни ток" једна је од највреднијих инвестиција у земљи у последњих неколико деценија, вредна више од 1,9 милијарди евра, која ће Србији донети још бољи геостратешки значај и позицију.
Изградњу "Јужног тока" кроз Србију ће реализовати заједничко предузеће "Јужни ток Србија", у којем Србијагас има 49 одсто, а руски Гаспром 51 одсто власништва.
Изградња гасовода кроз Србију трајаће две године, а пуштање у рад гасовода, за који се изјаснило 73 одсто грађана Србије, планирано је од 2016. године.
Потписани уговори о транспорту гаса кроз Србију
Србија и Руска Федерација потписале су данас три уговора о транспорту гаса кроз Србију - протокол о кредиту, уговор о транспорту и уговор о обављању делатности од општег интереса.
У Палати Србија, Потокол о одобравању кредита између Србијасгаса и Гаспрома Уговор о финансирању потписали су директор "Србијагаса" Душан Бајатовић и председник Управног одбора "Газпрома" Алексеј Милер.
Уговор о транспорту гаса кроз територију Србије потписали су Бајатовић, Милер и заменик директора Сектора за пројекте Гаспрома Александар Сиромјатин.
Уговор о поверавању обављања делатности од општег интереса између предузећа Јужни ток и Министарства енергетике потписали су министарка енергетике Србије Зорана Михајловић, Сиромјатин и Бајатовић.
Извор: Тањуг