Парада на Црвеном тргу у знак сећања на легендарну параду одржану 7. новембра 1941.
ПРОМАРШИРАЛО 6.000 ПРИПРАДНИКА МОСКОВСКОГ ГАРНИЗОНА, ПРЕДСЕДНИЧКОГ ПУКА, ВОЈНО-ПАТРИОТСКИХ КЛУБОВА И КАДЕТА ВОЈНИХ ШКОЛА
* Учеснике параде поздравио је градоначелник Москве Сергеј СОБЈАЊИН, речима: „Парада из 1941. већ одавно је историја, али – као и сваки други велики догађај – ни она не припада само прошлости, већ и садашњости и будућности. Данас се и зато поново клањамо пред онима који нису доживели Дан победе. Усмерићемо сву снагу да наш град постане лепши и удобнији за живот, а да наша домовина, Русија, постане јака и просперитетна држава. Чинићемо све да будемо достојни својих предака”
* Црвени трг је поново „видео” и војну технику из времена Великог Отаџбинског рата – тенкове Т-34, „Каћуше”, топове…
________________________________________________________________________________________________
НА ЦРВЕНОМ тргу у Москви - пред око 8.000 одабраних званица - одржана је данас „историјска парада” у част прве такве параде приређене 7. новембра 1941. године чији су многи учесници отишли право на фронт.
Посебно и почасно место имало је око хиљаду учесника великог рата, а најпочасније – 28 учесника те легендарне војне параде из новембра 1941. године (укупно их је у Русији још у животу 57).
Пред трибинама изнад Лењиновог маузолеја промарширало је око 6.000 припадника различитих родова војске, укључујући и војнике Московског војног гарнизона, Председничког пука, чланове војно-патриотских клубова и кадете војних школа.
Црвени трг је поново „видео” и војну технику из времена Великог Отаџбинског рата – тенкове Т-34, „Каћуше”, топове…
Ветеране је поздравио градоначелник Москве Сергеј Собјањин, пожелевши им здравље, срећу и дуг живот, уз захвалност за одбрану земље у Другом светском рату.
"Као градоначелник, желим да вас уверим да је будућност Москве у добрим рукама. Усмерићемо сву снагу да наш град постане лепши и удобнији за живот, а да наша домовина, Русија, постане јака и просперитетна држава о каквој сте маштали током четири дуге године рата. Чинићемо све да будемо достојни својих предака", рекао је Собјањин.
Па нагласио: „Парада из 1941. већ одавно је историја, али – као и сваки други велики догађај – ни она не припада само прошлости, већ и садашњости и будућности. Данас се и зато поново клањамо пред онима који нису доживели Дан победе. Као и војници-фронтовици, и данашње младе генерације Москве спремне су да раде и стварају, да живе и побеђују штитећи своју земљу”.
Ветеране су на Црвеном тргу сусрели одабрани представници московских омладинских организација који су пред њима изговорили овакву заклетву: „Ми, омладинци 21. века, никада нећемо заборавити подвиг својих дедова и прадедова надомак Москве. Зато и данас говоримо: хвала вам, заштитници Москве, што сте спасили наш град, хвала вам за будућност коју сте нам тиме сачували. Зато се пред вама заклињемо да ћемо свим срцем волети и бранити нашу Русију и нашу Москву”.
Ово је једанаеста година за редом да се одржава парада 7. новембра.
Оригинална парада је трајала 15 минута и одржана је у част 24. годишњице Октобарске револуције док је трајала Битка за Москву у Другом светском рату, а немачке снаге биле на само неколико десетина километара од главног града СССР и Русије.
На тој паради се обратио Јосиф Стаљин, а догађај је имао велико значење за подизање морала војске и целог Совјетског савеза.