Данас су у Културном центру Београда свечаним отварањем почели Дани руског дечјег филма у Србији под називом „Бајке детињства“ који ће трајати до 20. септембра 2018. године.
Отварање Недеље руског дечјег филма у Србији
Русија нуди деци много више од „Маше и медведа“ — и то у Београду
© Фото : Маша Радовић
Недеља руског дечјег филма у Србији, под називом „Бајке детињства“ отворена је у дворани Културног центра у Београду.
Манифестацију, коју организују Град Београд, московска компанија „Вифсајида“, Српско одељење Међународног друштвеног фонда јединства православних народа и Омладинско позориште „Дадов“, отворили су данас у Дворани Културног центра амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин и градоначелник Београда Зоран Радојчић.
Обраћајући се присутнима, Чепурин је подсетио да ове године Русија и Србија обележавају два велика јубилеја. Један је 180. годишњица успостављања дипломатских односа између Русије и Србије и 85 година постојања Руског дома у Београду.
„Данас отварамо фестивал руског дечјег филма под називом ’Бајке детињства‘. Београдска публика биће у прилици да види најновија дела мајстора руске кинематографије. У питању су два жанра — дечји играни филм и цртани филмови. Руска кинематографија је у успону. Посебно су руски цртани филмови веома популарни у целом свету, довољно је поменути ’Машу и медведа‘. Драго нам је да представимо нова уметничка дела за најмлађе“, поручио је амбасадор Русије и додао да ће ове јесени Београђани имати прилике да уживају и у другим руским културним дешавањима.
„У Руском дому ће за неколико дана бити отворена изложба ретких фотографија посвећена Николају Другом, а у октобру ће у Сава центру бити одржан соло концерт једног од најбољих хорова на свету — хора Сретењског манастира“.
Отварајући Недељу руског дечјег филма, градоначелник Београда Зоран Радојчић напоменуо је да ће у наредном периоду у десет београдских општина бити приказано преко стотину филмова.
„Руска бајка и руски дечји филм имају топлину која је врло значајна и врло блиска и нашем народу. Веома нам је важно и знамо да ћемо кроз те филмове да научимо да добро увек побеђује зло и да човек само треба да буде довољно упоран и довољно истрајан и да ће увек на крају победити добро. Руска бајка такође нас учи да се поштују православне вредности које су такође изузетно значајне за леп, дуг и срећан живот — правда, истина, породица и тако даље…“, оценио је градоначелник.
Након културно-уметничког програма на церемонији отварања фестивала у Културном центру Београда, приказан је играни филм „Последњи витез“ у режији Дмитрија Ђаченка, један од најуспешнијих филмских пројеката за децу у претходној години.
Недеља руског дечјег филма у Србији траје од 17. до 20. септембра.
Извор: https://rs.sputniknews.com/kultura/201809171117208043-deca-rusija-film/
РУСКЕ «БАЈКЕ ДЕТИЊСТВА» ЗА СРПСКЕ МАЛИШАНЕ: ДАНИ РУСКОГ ДЕЧЈЕГ ФИЛМА, ПРОЈЕКЦИЈЕ БЕСПЛАТНЕ!
Главни организатори овог фестивала су Град Београд, московска компанија „Вифсаида“, Српско одељење међународног друштвеног Фонда јединства православних народа и Омладинско позориште „ДАДОВ“. Помоћ при организацији пружили су: Амбасада Руске Федерације у Републици Србији, „Руски дом у Београду“ , (ФА „Сарадња са Русијом“).
„Бајке детињства“ већ имају дугодишњу традицију одржавања у нашој земљи. Настале су 2013. године,тако да их можемо сврстати у познати руски бренд у Србији.
Свечано отварање су поред великог броја публике млађег узраста увеличале и високе званице.
На свечаности поводом отварања фестивала присуствовали су амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин, градоначелник Београда Зоран Радојичић, представици Руског дома, као и уметници који стигли из Русије.
Амбасадор Русије је на почетку подсетио на то да Србија и Русија ове године прослављају два важна јубилеја: 180. годишњицу успостављња дипломатских односа између наших земаља као и 85. годишњицу рада Руског дома у Србији.
„Данас отварамо Дане руског дечјег филма под називом “Бајке детињства“. Млади гледаоци Београда и других градова Србије и они који баш млади, добиће могућност да виде сасвим нова дела руских мајстора кинематографије, како у жанру дечјег играног филма, тако и у жанру цртаног филма“, рекао је амбасадор Чепурин.
Публика ће имати прилике да ужива у савремених остварења филмског студија „Удружење аниматора“ и студија за анимацију „Пчела“, док су за децу старијег узраста припремљена два играна филма „Последњи витез“ и „Бекство рогатих Викинга“.
Ови филмови су у Русији су стекли велику популарност, а сада је пружена јединствена прилика младима из Србије да уживају у делима руске кинематографије.
Током одржавања фестивала, гости престојеће Филмске недеље биће: глумац, 11-струки рекордер Гинисове књиге рекорда, 23-струки руски рекордер у снази Александар Мурмоски; режисери Иља Белостоцки и Сергеј Струсовски; продуцент Ана Џиојева; секретар за организацију Савеза филмских стваралаца Руске Федерације Михаил Калињин; уметница Олга Масаљска; глумица Екатерина Морозова; бард Сергеј Светлов; певачица Анжелика Лемзикова и директор „Новосибирсккиновидеоприказивање“ Марија Лендова.
„Наша Филмска недеља је искључиво хуманитарна и добротворна акција. Деца долазе на пројекције бесплатно, а сви филмови су адаптирани за приказивање на српском, рекао је директор Филмске недеље, члан Савеза филмских стваралаца Русије, Филип Кудрјашов.
Част да отвори Дане руског дечјег филма у Србији имао је играни филм „Последњи витез“, произведен у студију „Волт Дизни компаније СНГ“, један од најуспешнијих филмских пројеката за децу у претходној години.
Част да отвори Дане руског дечјег филма у Србији имао је играни филм „Последњи витез“, произведен у студију „Волт Дизни компаније СНГ“, један од најуспешнијих филмских пројеката за децу у претходној години.
Приказивање пројекција је планирано на 9 градских и приградских општина – Вождовац, Стари Град, Савски венац, Врачар, Палилула, Раковица, Лазаревац, Сопот и Обреновац. Према прорачунима организатора, биће приказано више од 100 филмова, а филмове посетити 30 000 деце.
Извор: https://srb.news-front.info/2018/09/17/ruske-bajke-detinstva-za-srpske-malishane-dani-ruskog-dechjeg-filma-projektsije-besplatne/