Откривен споменик погинулим совјетским војницима у Нишу
Споменик погинулим совјетским војницима новембра 1944. године у Нишу треба да нас подсећа и опомиње, речео је данас на откривању и освећењу обележја у том граду, на платоу испред Логора на Црвеном крсту.
Совјетски војници погинули су 7. новембра 1944. године, месец дана после ослобођења Ниша, у дејствима америчких авиона на колону совјетских војника и авио ескадриле која се налзила на нишком аеродрому.Тада је погинуло више десетина совјетких војника, а идентификоване су 23 жртве.
Споменик је открио председник гардске организације Савеза бораца Миодраг Тричковић.
Градоначелник Ниша Зоран Перишић је рекао да наша земља води политику толеранције и сарадње са другим државама доприносећи глобалној стабилности, као и да посебно место у ослобођењу Ниша 1944. године заузима руски народ.
Кодиректор Српско-руског хуманитарног центра Виктор Сафјанов рекао је да је Дан победе најрадоснији дан и да као што су на откривању споменика руска и српска застава, тако су те заставе данас пронете Црвеним тргом на паради у Русији.
Сафјанов је рекао да је то потврда историјских и пријатељских веза наших народа.
Венце на новооткривени споменик положиле су делегације града, округа, Српско-руског хуманитарног центра, Полицијске управе, борачких организација и удружења које негују традиције ослободилачких ратова и грађани.
Споменик је од црвеног гранита, тежак је 38 тона са две колоне, рељефом и звоном, а разултат је заједничког рада српског и руског народа.
Радови на споменику, чије је подизање иницирано од стране нишких ветерана и Српско-руског хуманитарног центра, подржала је Амбасада Руске Федерације и град Ниш уз помоћ компаније "Југоросгас".
Пилоти совјетске армије Кривоноги Петрович и потпоручник Шипуља Митрофанович погинули су у тим сукобима и сахрањени су на Црвеном крсту, а њихови земни остаци пренети су 1966. године на гробље црвеноармејцима које се налази у Јагодини.
У књизи нишког историчара и публицисте Драгољуба Ж. Мирчетића "Ваздушна бомбардовања Ниша у Другом светском рату 1941 - 1944", уз цитирање мемоара страних аутора, домаће и стране историјске грађе, као и сведока тих догађаја, износи се дилема о том догађају у наслову "Забуна или намера".
Поједини историчари склони су да тај сукоб сматрају почетком хладног рата, рекао је раније Тањугу нишки историчар и публициста Небојша Озимић.