Олимпијски Сочи дочекује високе госте
Међу првима је у олимпијску престоницу стигао Генерални секретар Бан Ки Мун. Он још пре церемоније отварања планира да одржи састанке са светским лидерима. Од 6. до 8. фебруара у радну посету Сочију ће допутовати председник Кине Си Ђинпинг. Он има планиране преговоре са председником Русије Владимиром Путином.
Председник Словеније Борут Пахор ће стићи у Сочи непосредно на дан почетка Олимпијаде, 7. фебруара. На цремонији отварања ће такође присуствовти председници Чешке, Хрватске и Србије.
Олимпијада у Сочију може да постави рекорд по броју високих гостију, одговара потпредседник Центра за стратешке комуникације Дмитриј Абзалов.
Олимпијске игре су увек биле центар међународне интеграције и прилично често су у њима учествовали руководиоци земаља које су користиле Игре између осталог и као форуму за побољашње свог спољнополитичког имиџа. Такође важне су спољнополитичке везе које постоје међу земљама. Тако су на Игре у Лондону долазили представници земаља ЕУ. У Кину из земаља Југоисточне Азије. Руска Федрација која има утицај и на Блиском Истоку и у Латинској Америци, и у ЕУ, успела је да обједини такав број гостију.
После лидера земаља у Сочи стижу и навијачи. Тако су у Кини продати сви олимпијски аранжмани. Традиционално озбиљне групе подршке стижу из Јапана, САД, Канаде и европских земаља. Подршка навијача је увек важна, то ће вам рећи сваки спортиста, истакао је спортски коментатор Олег Винокуров.
Увек је пријатно наступати у суловима живе реакције трибина. Спорт је зато и смишљен како се спортисти не би налазили у вакууму или у потпуној тишини. Разуме се, прилив адреналина је врло важан, све то се постиже помоћу бучног навијања које ће обезбеднити навијачи.
Што се тиче руских грађана, према солиолошким анкетирањима већина њих – преко 80% - олимпијске борбе гледаће преко телевизије. Посебно интересовање изазивају посебно популарни видови спорта у Русији – уметничко клизање, бијатлон и хокеј.
Извор: Глас Русије