Русија, САД и ЕУ постигле договор о Украјини
На четвоространом сусрету о Украјини у Женеви шефова дипломатије Русије, Украјине, САД и Европске уније, усвојен је документ о деескалацији у којем је упућен позив на неодложни почетак широког националног дијалога а стране позване да се уздржавају од сваког насиља, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Сергеј Лавров је рекао да је договорено да све стране треба да се уздржавају од сваке врсте насиља.
Према његовим речима, међу потезима које треба предузети су и разоружање свих нелегалних оружаних формација и враћање свих административних зграда њиховим законским власницима.
"Биће потребна и амнестија за све демонстранте, изузев оних који су починили тешка кривична дела", рекао је руски министар иностраних послова, наглашавајући да решења за Украјину треба да буду прихватљива за све Украјинце.
Лавров је рекао да се наведене мере односе на све регионе Украјине без изузетка "и сва проблематична питања без изузетка".
Према његовим речима, учесници женевског сусрета признали су да кризу треба да решавају сами Украјинци, због чега је упућен позив на широки национални дијалог.
"Позивамо специјалну мониторинг-мисију ОЕБС да у складу са њеним мандатом, игра водећу улогу како би пружила помоћ самим Украјинцима и властима у Кијеву у реализацији мера за деескалацију стања у Украјини", рекао је он, додајући да ће Русија подржавати рад те мисије на успостављању дијалога, како би се корак по корак "деблокирала ситуација".
"Мисија треба да ради поштено и објективно да уважава женевску изјаву", додао је он.
Лавров је, такође, рекао да је у усвојеним документима наглашено осигурање достојанствене улоге руског језика.
"Нисмо употребљавали никакве термине, они могу бити различити. Може бити федерација, где су права субјеката сужена а може бити и унитарна држава само по називу, са широким правима региона", рекао је он.
Подсећајући да је током припрема за сусрет Москва предложила да на њему буду представљене главне украјинске политичке опозиционе снаге, које изражавају сумњу у легитимност украјинских власти, Лавров је рекао да је Русија у Женеви представила документе које је усвојила Партија региона, Лугански обласни совјет и Југоистични покрет за федерализацију Украјине.
"Из организационих разлога није се успело у позивању у Женеву представнике опозиције, пре свега, са југа и истока Украјине, али смо ми представили на овом сусрету документа (...) који се односе, пре свега, на мере за деескалацију напетости, недопуштање примене силе и претње силом и што је најважније - како југоисток види одредбе које треба да буду у новом Уставу. Пре свега то је децентрализација, суштинско проширење овлашћења региона у изборима законодавних и извршних органа, употреба руског језика", рекао је руски министар.
Наводећи да САД и ЕУ изражавају искрену заинтересованост за решење украјинског проблема, Лавров је рекао да су се стране у Женеви договориле и да наставе са сусретима у различитим форматима.
Састанак је трајао дуже од седам сати а учествовали су Лавров, Кери, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и вршилац дужности шефа украјинске дипломатије Андреј Дешчица.
Шта је договорено у Женеви?
Шефови дипломатије Русије, Украјине, САД и ЕУ усвојили су на седмочасовном мировном састанку у Женеви заједничку изјаву о ситуацији у Украјини и почетним корацима за смиривање тензија и повратку безбедности за све грађане.
Све стране морају да се уздрже од било каквог насиља, застрашивања или провокативних акција, наведено је у изјави, коју је пренела агенција АП.
Учесници састанка оштро су осудили и одбацили све изразе екстремизма, расизма и верске нетрпељивости, укључујући антисемитизам.
Све илегално наоружане групе морају да буду разоружане, а сви бесправно одузети објекти морају бити враћени легитимним властима, као и све бесправно заузете улице, тргови и друга јавна места.
Амнестија ће бити одобрена демонстрантима и онима који су напустили зграде и друга јана места и предали оружје са изузетком оних који су проглашени кривим за крупне злочине.
Договорено је да специјална посматрачка мисија ОЕБС треба да игра водећу улогу у помагању украјинским властима и локалним заједницима у непосредној примени ових мера за де ескалацију где год је најпотребније.
САД, ЕУ и Русија и су се обавезале да подрже ову мисију, укључујући пружање мониторинга.
Најављено је да ће реформа Устава бити инклузиван, транспарентан и одговоран процес у који ће бити укључено непосредно успостављање широког националног дијалога уз учешће свих региона Украјине и политичких изборних јединица, уз јавне коментаре и амандмане.
Учесници женевског састанка подвукли су значај економске и финансијске стабилности Украјине и најавили да су спремни да разговарају о додатној подршци да би се спровели наведени кораци.
На састанку на ком је усвојен документ о деескалацији ситуације у Украјини, учествовали су шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, амерички државни секретар Џон Кери, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и вршилац дужности шефа украјинске дипломатије Андреј Дешчица.
Извор: Танјуг