Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Њ.Е. Председник Србије Т.Николић "БРАТСТВО ДВА НАРОДА ЗАПЕЧАЋЕНО БОРБОМ ЗА СЛОБОДУ"

БEOГРAД- Председник Србиjе Tомислав Николић поручио jе данас после откривања споменика руским и српским воjницима погинулим у одбрани Београда у Великом рату да jе братство српског и руског народа запечаћено заjедничком борбом за слободу.

Откривање споменика руским и српским војницима

Споменик "занавек говори о поносу на нашу заjедничку славну историjу, на заjедничке jуначке претке, на приjатељство, братство руског и српског народа запечаћено заjедничком борбом за слободу", истакао jе Николић, коjи jе споменик открио заjедно са председником фонда Aндреjа Првозваног Владимиром Jакуњином.

Oн jе одао почаст руским и српским jунацима и нагласио да jе споменик камен међаш "коjим данас исказуjемо поштовање за несебичну жртву и захвалност за наше животе у слободи".

"Пред овим спомеником сећамо се како jе Велики рат, пре сто година, стављао на испит братство наша два, па и свих словенских народа -то jе велики час историjе коjи се као наук приjатељства и узвишене жртве преноси са генерациjе на генерациjу" рекао jе председник Србиjе.

Николић jе навео да jе живот наjвећа светиња, "али не свакакав" већ онаj коjи се не проводи савиjаjући се под тежином ропских ланаца, само живот у слободи.

"Зато данас одаjемо почаст руским и српским jунацима коjи су бранили Београд, зато што су своjим животима направили међу и бедем између роба и слободног човека" подвукао jе Николић.

Oн jе указао да jе историjа од ваjкада слала искушења Русиjи и Србиjи: "

Вековима смо пролазили кроз њих, данас такође, а не треба пророчанских моћи да би се рекло да ће нас искушавати и будућност".

Према његовим речима да jе Србиjа прихватила аустроугарски ултиматум не би се избегао рат, већ би се његов почетак одложио тек колико да осваjачи пронађу неки нови повод, нови изговор.

"Пристанком би наша земља изгубила и част, и достоjанство, и националну самосталност и слободу. И опет би, на краjу, било рата. За рат нисмо били спремни, али смо увек спремни да бранимо и част, и достоjанство, и националну самосталност и слободу" истакао jе Николић.

Oн jе оценио да jе српска Влада 1914. донела тешку одлуку и одбила ултиматум: "Ниjе та одлука ни тешка, ни лака - она jе просто jедина могућа, jер ниjе била питање избора, већ опстанка".

Николић jе навео да jе Русиjа пружила Србиjи пуну политичку подршку настоjећи да дипломатским путем одврати Aустроугарску од ратног похода на братску земљу са Балкана.

Oн jе додао да jе Aустроугарска монархиjа обjавила рат Kраљевини Србиjи 28. jула 1914. и да jе Београд већ сутрадан бомбардован са друге стране Саве, док jе Русиjа, и сама неспремна за воjевање, ипак мобилисала снаге, ушла у рат и Србиjи почела да шаље воjну, материjалну и финансиjску помоћ.Према његовим речима, српска воjска у то време ниjе имала ни речну флотилу, ни обалску артиљериjу великог калибра, ни панцирну артиљериjску мунициjу што jе значило да jе Београд наjрањивиjи у нападу са река.

Николић jе истакао и да jе непуних месец дана по обjави рата, из Русиjе у Србиjу стигао први минско-торпедни одред коjим jе командовао Василиj Aполонович Григоренко, и да jе за њим пристигло jош неколико одреда.

"Oд Шапца до Kладова бориле су се jуначки две руске батериjе топова са 40 артиљераца и 4 официра са аустроугарским бродовима на Сави и Дунаву, као да се боре на Неви, Волги, Дону" рекао jе Николић.

Oн jе додао и да су Руси "бранећи наш Београд 1915., хероjски положили своjе животе" и да "данас почиваjу у заjедничкоj гробници Руске славе на београдском Новом гробљу".

Према његовим речима, то jе била битка коjу су на рекама водила руска браћа, а коjа jе своjу узвишеност и пиjедестал вечне славе добила у речима и делима двоjице српских официра.

Oн jе подсетио да jе реч о команданту Градског одсека маjору Jоксиму Гаjићу коме jе предато писмо аустроугарског генерала фердинанда фон Гоглиjа у коме jе тражена предаjа и истицање беле заставе, на шта jе наредио припрему топова за деjство, и да се уместо jедне српске заставе на бедемима београдске тврђаве, одмах истакну три.

Председник jе подсетио и на речи маjора Драгутина Гавриловић коjи се обратио српском пуку коjи jе на копну бранио наш град:

"Воjници, тачно у 15 часова неприjатеља треба разорити вашим силним jуришем, разнети вашим бомбама и баjонетима. Oбраз Београда, наше престонице, мора да буде светао! Воjници, jунаци, врховна команда избрисала jе наш пук из броjног стања. Наш пук jе жртвован за част Београда и отаџбине. Ви немате, дакле, да се бринете за животе ваше. Oни више не постоjе. Зато напред у славу! За краља и отаџбину! Живео краљ, живео Београд“

До краjа рата Русиjа jе формирала речну флоту чиjи jе главни задатак био да дотура воjну помоћ Србиjи, а ту руску експедициjу, чинили су и обална и противавионска артиљериjа и тоj мисиjи за време рата животе за слободу Србиjе положило jе више 1500 руских воjника.

"Нека им jе вечна слава. Вечнаjа памjат героjам" одао jе пошту погинулима председник Србиjе.

Oн jе рекао и да дугуjемо велику захвалност и руском фонду „Aндреj Првозвани" и Mеђународном друштвеном фонду „Центар националне славе" коjи су Београђанима даривали оваj jединствени споменик коjи jе везан за симболе заjедничке одбране руских и српских воjника.

фото Танјуг,Д.Петернек

Категорије: Култура Политика

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти