НИС у новосадску рафинерију улаже 100 милиона долара
ПРОИЗВОДИЋЕ ВИСОКОКВАЛИТЕТНА БАЗНА УЉА У ДОБРОЈ МЕРИ НАМЕЊЕНА ИЗВОЗУ
* Стратегију развоја производње базних уља у Рафинерији Нови Сад одобрио је Одбор директора НИС-а у мају 2012. године, а усагласила су га два највећа акционара компаније – Владе Србије и компанија „Гаспром њефт”
_________________________________________________________________________________________________
НАФТНА индустрија Србије (НИС) планира да модернизује Рафинерију нафте Нови Сад и у то постројење уложи више од 100 милиона долара.
НИС планира да у модернизованој Рафинерије нафте у Новом Саду производи висококвалитетна базна уља, од којих ће значајна количина бити намењена извозу, најавио је раније генерални директор НИС-а Кирил Кравченко, истакавши да ће капацитет рафинерије бити 180.000 тона годишње.
Захваљујуци том улагању, рафинеријски погони биће спасени, а новосадска рафинерија базних уља биће јединствена у овом делу Европе.
Рафинерије са таквим производним програмом мазива су реткост у свету и слична постоји само у Шведској, додао је Кравченко.
Планирано је да нове производне линије у Рафинерији Нови Сад буду пуштене у рад 2015. године, најавио је Кравченко.
Сировина за производњу базних уља у новосадској рафинерији биће нафта типа „велебит”, која се производи у Србији и која има јединствена физичко-хемијска својства погодна за производњу тих уља, а користиће се и тешки остаци хидрокрекинга из Рафинерије у Панчеву, казао је Кравченко.
У НИС-у су раније објаснили да ће то омогућити постизање економске и производне синергије две НИС-ове рафинерије, а изградња пет нових капацитета за производњу базних уља у Рафинерији Нови Сад представља следећу фазу модернизације производних комплекса НИС-а.
У НИС-у су истакли да су предности које Србија има за реализацију тог пројекта - доступност домаће нафте типа „велебит”, чије процењене резерве су довољне за око 10 година производње тих уља, као у и постојање компактног производног комплекса и сировина у једном региону, за разлику од конкурентских компанија које из различитих делова света увозе сировине за производњу базних уља или чак увозе готове производе.
Из нафте типа „велебит” производиће се нафтенска базна уља, а из остатака хидрокрекинга из Рафинерије Панчево парафинска уља.
Нафтенска базна уља користе се за хемијску индустрију и електроенергетику и за производњу гума, док се парафинска базна уља користе за моторе и хидрауличке системе.
Стратегију развоја производње базних уља у Рафинерији Нови Сад одобрио је Одбор директора НИС-а у мају 2012. године, а усагласила су га два највећа акционара компаније – Владе Србије и компанија „Гаспром њефт”.
(Танјуг)