Николић у Санкт Петербургу
УТОРАК, 11. ОКТ 2016
ИЗВОР:РТС, ПРЕДСЕДНИШТВО СРБИЈЕ
"Велико ми је задовољство што сте прихватили да будете почасни конзул наше земље, сигуран сам да се нећете покајати", рекао је председник Србије на почетку тродневне посете другом по величини граду у Русији, саопштено је из Председништва.
Тимченко је захвалио председнику Србије на указаном поверењу и нагласио да му је то именовање част и задовољство.
"Та област је за мене потпуно нова, ја никада нисам био дипломата. Прихватио сам, јер са Србијом имамо дуге историјске и пријатељске односе. Иначе, мој први боравак у иностранству био је у Југославији. Посетио сам Београд и Дубровник, видели смо Југославију пре најновијег рата", истакао је Тимченко.
Он је додао да су везе Србије и Руске Федерације много јаче него што то на први поглед изгледа.
"Управо сада почињем интензивно да изучавам вашу историју, књигу 'Стара Србија' амбасадора Славенка Терзића, тако да постепено улазим у материју и упознајем се са својим новим обавезама", рекао је Генадиј Тимченко.
Николић је нагласио да су две земље у међусобним односима имале само један кратак период захлађења, и то 1948. године после резолуције Информбироа.
"Непосредно после тога смо се помирили, Никита Хрушчов је дошао у Београд и од тада нисмо прекидали добре односе. Ипак, тај период захлађења у Југославији био је јако тежак за оне који су волели Русију. Многи од њих су провели године на тешкој робији, јер се буквално за ноћ променила званична политика. Увече се величао Стаљин, а ујутру, ко је рекао нешто добро о њему, завршио је у затвору. Наша историја је исписана славном борбом за слободу, уз помоћ Русије", истакао је председник Србије.
Будући српски почасни конзул у Санкт Петербургу подсетио је на 1914. годину, када је Аустроугарска устала против Србије, а Русија је стала уз њу, на шта је председник додао: "Цар Николај је изгубио и породицу и главу само зато што је ушао у рат, а то је учинио да одбрани Словене, а посебно Србе. Треба имати у виду и да је велики број руске интелигенције после Револуције дошао у Србију, која их је дочекала раширених руку. Заузврат је добила велики допринос у култури, уметности и науци. Србија ће ускоро открити споменик великом архитекти Николају Краснову, сва лепа здања која постоје у Београду пројектовао је управо он", нагласио је председник Србије.
Председник Николић ће сутра свечано отворити генерални конзулат Србије у Санкт Петербургу. Том приликом биће потписана три споразума. Биће одржана и изложба посвећена 140. годишњици Српско-турског рата, у коме је врховни командант српске војске био руски генерал Михаил Грегоријевич Черњајев.
Првог дана посете, председник ће се састати са Александром Дјуковом, генералним директором "Гаспромњефта".