Русија неће дозволити да вређају Србију, а како је то некад радио цар Николај II данас тако ради Владимир Путин, поручила је посланица Државне думе Русије Наталија Поклонска, изразивши наду да ће и за српско Косово бити успостављена историјска правда као што је то доживео руски Крим.
Косово је Србија, православни храмови које данас уништавају су Србија, српски језик који тамо уништавају је Србија, рекла је Поклонска, која се прославила као прва тужитељка Крима након повратка тог полуострва у окриље Руске Федерације.
Поклонска, чији је долазак изазвао велику пажњу српске јавности, посебно након открића да има српске корене, била је гост Одбора за дијаспору Скупштине Србије, а долазак у Србију је њена прва званична посета некој земљи откад је изабрана за депутата Думе.
© SPUTNIK / ТАЊА ТРИКИЋ
Наталија Поклонска у Скупштини Србије
Поклонска се захвалила на срдачном пријему, уз оцену да је Србија веома слична Криму одакле је она, подсетивши да и сама има српске корене.
„Познато је да су моји преци из Србије, али дуго времена су живели на територији Русије, од 1915. године. Наши народи су братски, а најважније је да сачувамо свој идентитет, културу, традицију, обичаје, да чувамо нашу заједничку веру православље и уверена сам да ће све бити добро, без обзира где живели“, рекла је она, додајући да ће наставити трагање како би установила из којег су тачно места њени преци.
„Поносим се нашом историјом. Наше земље, Србија и Русија треба да доживљавају процват. И наши национални интереси се морају поштовати. А наше пријатељство треба да ценимо, чувамо, поштујемо и јачамо“, поручила је руска посланица.
И здање Скупштине Србије, подсетила је Поклонска, пројектовао је архитекта Николај Краснов који је много градио и на Криму, између осталог Ливадијски дворац, некадашњу резиденцију последњег руског цара Николаја II.
„Сећајући се ставова које су имали наш император Николај II, а данас председник Русије Владимир Путин, Русија неће дозволити да Србију вређају. Пример за то су 1914. и 1915. година када се император Николај II заузео за Србију и наш задатак је да се сећамо тога и да се поносимо“, рекла је Поклонска.
© SPUTNIK / ТАЊА ТРИКИЋ
Наталија Поклонска на састанку са члановима Одбора за дијаспору Скупштине Србије
На питање да ли је дипломатски прикладно да представница Државне думе Русије са Крима долази у Србију која је резервисана по питању припајања Крима Русији, Поклонска је узвратила позивом новинарки, која је то питање поставила, да посети Крим.
„Видећете својим очима да је Крим Русија. Видели бисте како данас Крим доживљава процват. Притом, у сваком кутку Крима сачуване су све националности, а има их близу 125. Осамнаести март 2014. године је државни празник у Русији и успостављање историјске правде. Сваки Кримљанин се поноси оним што се догодило тог дана“, рекла је Поклонска, подсетивши да је кримском референдуму о припајању Русији претходио државни преврат у Украјини.
Описујући ситуацији у Украјини, она је рекла да у тој земљи данас не може да се користи руски језик и да је преступ све што је руско.
„Речено језиком тужиоца, то је геноцид над рускојезичним становништвом у Украјини. Задатак актуелних украјинских власти 2014. био је да Крим и Севастопољ буду уништени, збрисани са лица земље, што је управо оно што раде у Донбасу: убијају децу, старце, жене, уништавају и бомбардују насеља, спалили су живе људе у Одеси 2. маја 2014. само из једног разлога — зато што су Руси. То је међународни злочин. А на Криму смо успели да обезбедимо закон, ред и мир“, истакла је Поклонска, што је поздрављено аплаузом присутних.
Ово питање прокоментарисао је и шеф Одбора за дијаспору Иван Костић из Двери.
„Никита Хрушчов је 1954. мимо свих закона предао Крим Украјини, тако да у суштини оно што је за нас Косово за Русе је Крим и он је само враћен Русији“, рекао је српски посланик.
Слично питање упућено је представнику владајуће већине у Одбору, конкретно може ли посета Поклонске да угрози односе Србије и Украјине, као и евроинтеграције наше земље.
„Не мислим да то на било који начин може да угрози односе Србије, нити било које земље на свету, па ни Украјине. Ми из СНС-а увек и на сваком месту истичемо да европски пут, европска будућност Србије и у крајњем случају улазак Србије у ЕУ не може, нити ће на било који начин угрозити братске и пријатељске односе са Русијом“, рекао је посланик СНС-а Александар Марковић.
Поклонска је, иначе, гост Одбора за дијаспору у вези са питањем решавања проблема наших људи који живе у Русији. Костић је прецизирао да је на састанку чланова тог одбора са Поклонском било речи о питању продужења радних виза за српске раднике у Русији. То питање је, објаснио је у обраћању новинарима, покренуто приликом посете чланова Одбора за дијаспору Државној думи Русије пре месец дана, а Поклонска је одмах послала званични допис надлежним министарствима за захтевом да се боравак српских радника продужи на годину дана, или минимум на шест месеци, као што је то случај са радницима из Турске и Азербејџана. Према речима Поклонске, руска страна сада анализира то питање.
Извор: https://rs.sputniknews.com/politika/201804251115392640-natalija-poklonska-beograd/
НАТАЛИЈА ПОКЛОНСКАЈА СТИГЛА У БЕОГРАД, ПОЛОЖИЛА ВЕНАЦ НА СПОМЕНИК ЦАРУ НИКОЛАЈУ
Заменик председника Одбора за безбедност и борбу против корупције Државне думе Руске Федерације Наталија Поклонскаја стигла је у Београд.
Према најави на сајту Скупштини, гошћа из Русије ће се састати се са члановима Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону.
Наталија Владимировна је на почетку тог састанка рекла да је по доласку у Србију положила венац код споменика цару Николају Другом.
Раније је руска посланица рекла да би желила да посети Србију, «земљу својих предака». Поклонска није могла да каже из којег дела Србије потичу њени корени, али је истакла да јој је жеља да то сазна.
Извор: https://srb.news-front.info/2018/04/25/natalija-poklonskaja-stigla-u-beograd-polozhila-venats-na-spomenik-tsaru-nikolaju/