Том приликом, министар Ђорђевић је истакао да је циљ државе да се установе у Србији овог типа, биле оне приватне или државне, имају исти ниво услуге.
Ђорђевић и Топилин обишли Центар за боравак деце ометене у развоју
Ђорђевић је са Топилином током обиласка Центра у Шекспировој улици рекао да је разговарао са руским колегом и о решавању проблема наталитета у Србији применом руског искуства, која је овај проблем решила.
Жеља руског министра била је да види како функционишу такви центри у Србији, с обзиром да, како је рекао, у Русији постоји другачији модели установа.
Министре су у Центру, где борави 150 штићеника ове установе, дочекала деца и млади, уз руске и српске песме.
Руска делегација, на челу са министром Топилином обишла је радионице за текстил, вајање и сликање као и спортску салу и салу за домаћинство.
Ђорђевић је рекао да се током разговора са руским колегом дотакао теме демографије, те да ће у народном периоду српска делегација посетити Русију како би од руске стране преузела искуства у решавању овог проблема у Србији.
Такође, Ђорђевић је, након обиласка Центра, рекао да Србија може врло брзо да очекује доношење Закона о финансијској подршци породица са децом.
Српски министар за рад је рекао да је намера државе да се измени Закон о раду странаца, како би странци порезе и доприносе плаћали у нашој земљи.
Како је речено, исти такав принцип реципроцитета требало би да важи и за раднике у Србији на раду у Русији.
Говорећи о изменама Закона о раду, Ђорђевић је објаснио да ће се мењати само онај члан који каже да послодавац има рок од три дана да пријави радника.
Промена ће бити таква да ће сваки послодавац морати истог дана када радник почне да ради и да га пријави.
Ђорђевић је најавио да ће предлози измене Закона о штрајку и агенцијама за запошљавање бити познати у децембру, када ће Министарство те предлоге измена представити у јавности.
Преузето је са http://www.rts.rs
Ђорђевић: Споразум о пензијама између Србије и Русије за месец дана
У наредних месец дана требало би да буде потписан Споразум о социјалној заштити између Србије и Руске Федерације, најавио је данас министар за рад, запошљавање и социјалну политику Зоран Ђорђевић
БЕОГРАД - У наредних месец дана требало би да буде потписан Споразум о социјалној заштити између Србије и Руске Федерације, најавио је данас министар за рад, запошљавање и социјалну политику Зоран Ђорђевић.
Овај споразум предвиђа да сви они који одлазе на рад у Руску Федерацију, као и грађани Русије који долазе у Србију на рад, могу да остваре право на пензију.
"Србија и Русија су заслужиле да имају један овакав споразум, пре свега због наших добрих односа које имамо и у другим сферама. Очекујемо у наредних месец дана да потпишемо тај уговор и то ће бити велики искорак за нас јер ће регулисати пензијско и инвалидско осигурање у Русији али и руских грађана који долазе на рад у Србију", казао је министар.
Ђорђевић је објаснио да се овај Споразум неће моћи применити ретроактивно на све оне који су радили како у Србији тако ни у Русији, а нису уплаћивали пензијско и инвалидско осигурање.
Ђорђевић је рекао да је жеља његовог министарства да се са Русијом постигне сарадња као што је то са Словачком.
Према његовим речима, од 2010. године овај споразум се "ваља" и до сада се није могло наћи коначно решење за његову израду.
Међутим, каже, за месец дана су он и његов тим са руским колегама успели да усагласе све ставове у вези са овим документом.
Министар рада и социјалне заштите Руске федерације Максим Топилин рекао је да је један од главних циљева његовог доласка у Београд да се размотри потписивање тог Споразума, те да Русија тренутно са низом држава потписује такав документ.
"Тај Споразум ће обухватити рад радника како у једној тако и у другој држави. То је битно за даљи развој наших економских веза како би људи били заштићени у оквиру пензионог система", рекао је Топилин.
Двојица министара обишли су данас Центар за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Београду и том приликом упознали се са радом ове институције.
Том приликом руски министар захвалио ресорном колеги Ђорђевићу на указаном гостопримству и навео да ће моћи да у Русију однесе много новог знања које је стекао обилазећи овај центар.
ЂОРЂЕВИЋ ЗА РАЗМЕНУ ИСКУСТВА С РУСИЈОМ О ПОВЕЋАВАЊУ НАТАЛИТЕТА
Руска искуства о повећавању наталилита су веома значајна за Србију и "пробаћемо да их искористимо", изјавио је данас у Београду министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић током посете његовог руског колеге Србији.
Он је навео да Србија због ниске стопе наталитета годишње губи по 35.000 становника, док је Русија за десет година успела да реши такав проблем.
"Русија је до 2006, због ниске стопе наталитета, годишње имала по 700.000 становника мање, али су за десет година разним мерама успели да преокрену ситуацију", рекао је Ђорђевић.
Он је најавио да ће зато Русију посетити министарка задужена за демографију, Славица Ђукић Дејановић.
Ђорђевић и министар рада и социјалне заштите Русије Максим Анатољевич Топилин су данас у Београду посетили Центар за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју.
Топилин је оценио да је тај центар добро организован и да се тој проблематици на исти начин приступа и у Русији.
Двојица министара су поновила да би међудржавни Споразум о социјалној заштити требало да буде потписан до краја ове године да би се по реципроцитету регулисало пензионо-инвалидско осигурање радника из Србије у Русији и руских радника у Србији.
Преузето је са http://www.novosti.rs
УСКОРО ПОТПИСИВАЊЕ СПОРАЗУМА О СОЦИЈАЛНОЈ ЗАШТИТИ СА РУСИЈОМ
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић и министар рада и социјалне заштите Руске Федерације Максим Анатољевич Топилин обишли су данас у Београду Центар за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју – Дневни боравак «Шекспирова».
Ђорђевић је том приликом најавио да би у наредних месец дана требало да буде потписан споразум о социјалној заштити између Србије и Руске Федерације, који предвиђа да грађани Србије који одлазе на рад у Русију, као и грађани Русије који долазе на рад у нашу земљу, могу да остваре право на пензију.
Србија и Русија су заслужиле да имају један овакав споразум, пре свега због наших добрих односа и у другим сферама. Очекујемо да у наредних месец дана потпишемо тај документ и то ће бити велики искорак за нас, јер ће на тај начин бити регулисано пензијско и инвалидско осигурање наших грађана у Русији, али и руских који долазе на рад у Србију, објаснио је министар.
Он је навео да поменути споразум неће бити примењиван ретроактивно на све оне који су радили како у Србији, тако и у Русији, а нису уплаћивали пензијско и инвалидско осигурање.
Ђорђевић је исказао захвалност министру Топилину на посети, и поручио да ће Србија неговати и унапређивати добре односе са Руском Федерацијом и у будућности.
Министри су данас разговарали и о начинима за побољшање демографске слике Србије, имајући у виду да се Руска Федерација успешно изборила са истим проблемом.
Желимо да сазнамо којим мерама је Русија успела да подигне стопу наталитета, како бисмо и ми покушали да учинимо исто у нашој земљи, указао је Ђорђевић.
Топилин је рекао да је један од главних циљева његовог доласка у Београд да се размотри потписивање поменутог документа, уз подсећање на то да Русија тренутно потписује такав документ са низом других држава.
Споразум ће обухватити рад радника како у једној, тако и у другој држави. То је значајно за даљи развој наших економских веза, како би радници били заштићени у оквиру пензионог система, закључио је министар рада и социјалне заштите Руске Федерације.
Приликом посете Центру за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју, министри су обишли радионице за домаћинство, креативне радионице, групе корисника са Ретовим синдромом и групе одраслих.
Директор овог центра Петар Јорданов упознао је госте са условима живота у овој установи, као и са проблемима са којима се корисници сусрећу, а у чијем решавању би им помоћ била од изузетне важности.
Преузето је са https://srb.news-front.info