Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Корист од „Јужног тока“ стиже са свих страна

ЧИМ у Србију стигне гас из Русије, који се очекује 2016. наша земља може да се нада економском бољитку. Тако тврде стручњаци, наглашавајући да је „Јужни ток“ један од малобројних пројеката који ће несумњиво Србији донети велику корист. Годишње ће се у заједничку касу само од транзита слити више од 300 милиона евра, од пореза на свим нивоима до 25 милиона евра, а директне инвестиције у привреду износиће око 1,7 милијарди евра. За грађане је можда најважније што ће изградња и експлоатација отворити минимум неколико хиљада радних места.

Захваљујући сарадњи са руским „Гаспромом“, Србија ће истовремено моћи да враћа кредит, али и да зарађује. Инвестицију вредну 1,9 милијарди евра, која остаје у Србији, пратиће и опоравак и развој многобројних грана индустрије - од производње грађевинских материјала до пољопривредне производње.

- „Јужни ток“ је европски пројекат, у ком учествује Србија и од њега ћемо имати корист и ту нема дилеме - каже професор Економског факултета Љубодраг Савић. - У том послу биће ангажована српска грађевинска оператива. Друго, објављено је да ће „Јужни ток“ омогућити директне стране инвестиције у вредности од 1,7 милијарди евра. Трећа велика предност овог посла је кредит, који ћемо добити уз камату од 4,25 одсто, што је тренутно најповољније. А кредит ћемо почети да враћамо оног тренутка када гас стигне у Србију, и то од транзита.

Како тврди Савић, капацитет гасовода кроз нашу земљу је 43 милијарде кубика, од којих ће само пет остајати у Србији. Остатак ће ићи у европске земље, а Србија ће зарађивати на том транзиту.

- Овај гасовод довешће Србију у бољу ситуацију и када су снабдевање и сигурност испоруке гаса у питању - сматра професор Савић.

- Досад је гас стизао само из Мађарске, преко Украјине и то је целој Европи пре неколико година створило велике проблеме у снабдевању. Када имате алтернативни правац, онда можета да преговарате и о цени. Досад смо морали да трпимо уцене.

Директор Удружења за гас Војислав Вулетић истиче да многе земље Европе не би биле заинтересоване да учествују да овај пројекат није профитабилан. Он каже да сваког грађевинара прати шест до седам радника различите струке, а да ће се приходи у буџету осетити чим крену први кубици гаса.

 

ШТИТИЋЕ ИНТЕРЕСЕ

ЗНАЧАЈ за Србију у стратешком смислу има и то што ћемо постати део европског прстена, који на Старом континенту вреди укупно 15 милијарди евра - каже професор Љубодраг Савић.

- Да смо овакав гасовод имали 1999. године, ситуација би можда била другачија, јер руски инвеститори и Русија би штитили своје интересе. Ово је важна етапа и у политичким односима Русије и Србије. Не кажем да сада треба окренути леђа Западу, али је чињеница да је постојала неравнотежа. Треба схватити логику великих земаља и открити шта оне могу нама да понуде, а шта ми њима. Сигурно је да ће у будућности руски инвеститори имати и простора и интереса да буду овде.

Извор: Вечерње новости

 

Категорије: Економија

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти