Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Изјаве Сергеја Лаврова након преговора са Џоном Керијом 30. марта 2014. године

Изјаве Сергеја Лаврова након преговора са Џоном Керијом

30. марта 2014. године

С.В.Лавров: Одржали смо интенсивне преговоре са Државним секретаром САД-а Џоном Керијом по питањима везаним за кризу у Украјини. Изразили смо неподударајуће тачке гледишта на њене основне узроке. Ипак смо се сложили са неопходношћу да се траже тачке додира како би смо разрадили заједничку позицију о путевима дипломатског регулисања ситуације у интересу украјинског народа. Обе стране су дале своје предлоге о томе како се може постићи смиривање политичке ситуације, ситуације у области безбедности како у Украјини тако и око ње. Договорили смо се да радимо са украјинском владом – и у широм смислу - са украјинским народом како бисмо се изборили реализацију мера на постизању таквих приоритетних задатака као што је обезбеђење права националних мањина, језичких права, задатака у сфери разоружавања паравојних јединица и провокатора и реализацији инклузивног процеса уставне реформе, спровођење слободних и часних избора уз објективно међународно посматрање. Договорили смо се да ћемо наставити разговор по свим овим питањима и да се састајати често ради реализације поменутих задатака.

Сматрам тај састанак веома конструктивним. Рачунамо на скори наставак оваквих дискусија.

Питање: Да ли сте разматрали са Џоном Керијом федеративно уређење Украјине? Дали можемо да говоримо о томе да је према резултатима преговора има конкретан план?

С.В.Лавров: Прочитао сам одредбе које смо данас усагласили са Џоном Керијом. Расправа се водила у контексту уставне реформе за шта се залажемо са Американцима и коју су дали обавезу да спроводе украјинске власти које су сада на власти у Кијеву. 

Убеђени смо да федерализација јесте веома важна компонента јер је најглавнија ствар да се обезбеди јединство Украјине преко узимања у обзир интереса свих без изузећа региона те земље. Запад, Исток и Југ имају веома контрадикторне вредности. Да би та земља функционисала као јединствена држава, важно је постићи компромис без изузетка са свим регионима, које су сада у саставу Украјине. Сагласни смо са тиме да је одлука све једно на самим Украјинцима. Нико споља не може да њима намеће неку шему. Али Украјинци морају да обезбеде широки и свеобухватни карактер таквог дијалога у чијем оквиру сви без изузетка региони и политичке снаге Украјине хоће имати подједнаке гласове и хоће бити у могућности да се договарају о томе које ће се конкретно политичке, економске, финансијске, социјалне, религиозне традиције поштовати у различитим регионима земље како би она остала једина и представљала читаву целину украјинских народа.

Питање: Да ли постоји неки конкретни план акција?

С.В.Лавров: Ни Русија, ни САД, ни било ко други не може да намеће Украјинцима конкретне планове. Ми знамо да је Врховна Рада Украјине пре око месец дана формирала специјалну комисију за спровођење уставне реформе. Нажалост о раду ове структуре добијамо мало информација. Можда они који су сада на власти у Кијеву томе не посвећују довољно пажње. Али били смо јединствени са Џоном Керијом у томе да Украјинци сами морају да обезбеде инклузивни карактер тог процеса. У том циљу, како смо дубоко убеђени, актуелне власти у Кијеву морају да понуде свим регионима на равноправном основу да учествују у процесу уставне реформе. Како ће то бити учињено – на њима је да одлуче. Али то је у интересу украјинске државе. Ми са своје стране и Американци са своје хоћемо подстицати баш такав инклузивни дијалог.

Питање: Ваш украјински колега изјавио је да модел федерације није прихватљив за земљу.

С.В.Лавров: Ко?

Питање: В.д. министра спољних послова Украјине.

С.В.Лавров: Састали смо се са Андрејом Дешицом у Хагу „на маргинама“ самита за питања нуклеарне безбедности. Чули смо не само изјаве Андреја Дешице, већ и других руководилаца који су сада формирали власт у Кијеву о томе да су предлози Русије о федерализацији и неопходности да се руском језику додели статус другог државног језика - неприхватљиви Као што је било речено оне су у супротности са самим начелима украјинске државности. Мислим да је то претеривање .

Украјинска државност тек треба да се утврди. Не мислим да се то може направити на одрживом основу ако ће се игнорисати чињеница постојања руског језика као другог основног у Украјини. Не мислим да је могуће да се избегне било који договор који ће на тај или други начин значити федерализацију Украјине. Да поновим, ми не намећемо никаквих шема. Украјинци морају сами да се договоре: како да се поштују права западних, источних и јужних регија, како ће се прилагођавати између себи различите вредности које су од значаја за људе, који живе у различитим деловима земље. Али оно је тако, да без шема које би омогућавале за сваку регију да бира своје руководство – извршну и законодавну власт (да не би Кијев свугде именовао своје људе) – неће моћи.

Пред нашим очима – историја савремене Украјине, када буквално сваки председнички или парламентарни избори прате уставне промене. То још једном чак и сувишно потврђује да модел унитарне државе овде не ради. Желимо да очито покажемо да федерализација не значи – како се тога плаше у Кијеву и другим местима – покушаја раскола Украјине. Наопако, убеђени смо да ће само федерализација, која у ствари одговара интересима сваког региона Украјине (могући су различити облици – они сами требају да се определе), да ће само договори о поштовању сваког региона са његовим традицијама, обичајима, културом и језиком обезбедити јединство и одрживост украјинске државе. 

Категорије: Политика

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти