Изјава МИП Руске Федерације Москва, 11. март 2014. године
Изјава МИП Руске Федерације
Москва, 11. март 2014. године
11. марта Врховни Савет Крима својом одлуком усвојио је Декларацију о независности Аутономне Републике Крим и града Севастопоља. У складу са овом Декларацијом у случају доношења 16. марта ове године на референдуму одлуке о придруживању Русији Крим ће бити проглашен као независна и суверена држава са републичком обликом владавине. У складу са овим документом Крим ће бити демократска, секуларна и мултиетничка држава, која се обавезује да чува мир, међунационалну и међуконфесионалну слогу на својој територији. Крим ће се као независна и суверена држава у случају одговарајућих резултата на референдуму обратити Руској Федерацији са предлогом да се Република Крим прими на основу одговарајућег међудржавног споразума у састав Руске Федерације у својству новог субјекта Руске Федерације.
У Декларацији се садржи међународно-правно образложење овог корака уз позив на Повељу УН-а и друге међународне документе као и на закључак Међународног Суда Правде УН-а од 22. јула 2010. године о Косову. У поменутом закључку који је усвојен на захтев Генералне Скупштине УН-а на иницијативу Србије, Међународни Суд Правде потврдио је чињеницу да једнострано проглашење независности једног дела државе не крше било коју норму међународног права. Тај исти закључак је био прецизно изнесен током слушања у Међународном Суду Правде који су претходили доношењу ове одлуке – посебно, у документима и изјавама званичних представника САД-а, Велике Британије, Француске, Немачке, Аустрије, Данске и других западних земаља. Материјали о ставу Међународног Суда Правде и поменутих западних представника објављени су на сајту МИП-а Русије.
МИП Русије сматра да је ова одлука парламента Крима апсолутно легитимна. Руска Федерација ће у пуној мери поштовати резултате слободног изражавања воље народа Крима током референдума на који су, као што се зна, позвани посматрачи ОЕБС-а као и на билатералној основи.
* * *
Коментар Амбасаде Русије у Србији
Став Русији по Косову остаје исти. Он се ослања на међународно-правни основ косовског регулисања, пре свега на резолуцију Савета безбедности УН-а 1244. Резолуција у потпуности остаје на снази.
Што се тиче ситуације око Крима, у овом случају се ради о сликовитом примеру коришћења двоструких аршина од стране појединих наших западних партнера.