Изјава МИП Русије о Украјини
У Русији су веома забринути развојем ситуацији у Украјини.
Последњих неколико дана главни град и неколико других градова у земљи постали су попришта оружаних окршаја милитантних силеџија, екстремиста ултра-националистичких организација против органа за очување реда, који су били на заштити мирног становништва и интереса државе .
Споразум о регулисању кризе у Украјини од 21. фебруара се не поштује, упркос чињеници да су његово потписивање осведочили министри спољних послова Њемачке, Француске и Пољске, а САД, Европска унија, као и друге међународне организације су поздравили овај документ.
Милитанти нису разоружани, одбијају да напусте улице градова, које они фактички контролишу, одбијају да напусте административне зграде, настављају акције насиља.
Изненађује да је одређен број европских политичара пожурили су да подрже расписивање председничких избора у Украјини у мају ове године, иако Споразум од 21. фебруара предвиђа да избори требало би да буду одржани тек након завршетка реформе Устава. Јасно је да ради успеха ове реформе, све политичке снаге у Украјини требају да у томе учествују, као и сви региони земље, а резултати реформе – да се изнесу на општенародни референдум.
Убеђени смо да је неопходно да се у потпуности узме у обзир забринутост посланика источних и јужних региона Украјине, Крима и Севастопоља, која су изнета на конгресу у Харкову 22. фебруара.
Дубоку забринутост са тачке гледишта легитимности изазивају акције у Врховној Ради Украјине. Позивајући се заправо само на "револуционарну сврсисходност", тамо се штампају "одлуке " и " законе ", укључујући оне које су усмерени према кршењу људских права руских и других националних мањина који живе у Украјини.
Чују се позиви чак и за тоталну забрану руског језика, љустрацији, ликвидацији странака и организација, затварање „неподобних“ медија, укидању се ограничења на пропаганду неонацистичке идеологије.
Узет је курс на то да се путем диктаторских па чак и терористичких метода потлачи становништво у различитим регионима Украјине, које се слаже са оним што се дешава.
Има претњи православним светињама.
Национал-екстремисти настављају се да скврнаве споменике у различитим украјинским градовима а у неким европским главним градовима њихови истомишљеници скврнаве меморијале совјетским војницима.
Овакав развој догађаја минира Споразум од 21. фебруара, дискредитира његове иницијаторе и гаранте, ствара претњу грађанском миру, стабилности друштва и безбедности грађана.
Принуђени смо да истакнемо да се у ставу понеких наших западних партнера назира не брига за судбину Украјине већ једнострано геополитичко рачунање. Не чују се принципијелне оцене криминалне делатности екстремиста, укључујући њихова неонацистичка и антисемитска испољавања. Шта више, вољно или не такве акције се подстицају. Ствара се утисак да се Споразум од 21. фебруара уз прећутну сагласност његових спољних спонзора користи само као параван за промовисање сценарија наметнуте промене власти у Украјини помоћу креирања „чињеница на терену“ без било које жеље за трагањем општеукрајинског конзенсуса ради националног помирења. Посебно се забрињавају покушаји да се у правдању ове линије ангажују међународна тела укључујући и Секретаријат УН-а.
Снажно позивамо све умешане у кризу у Украјини да покажу максималну одговорност и да спрече даљу деградацију ситуације да врате ситуацију у правне оквире и оштро пресеку екстремистићки јуриш на власт.
24. фебруара 2014. године