Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Изјава МИП Русије о Групи подршке за Украјину

У задње време наши западни партнери активно позивају на формирање Контакт групе за регулисање ситуације у Украјини, међутим они полазе од тога да таква структура треба да се бави сређивањем дијалога између Москве и Кијева.

Како је више пута објашњавала руска страна, настало стање у Украјини нисмо ми створили, већ је то резултат дубоке кризе украјинске државе, која је довела до поларизације друштва и драстичног заоштравања антагонизама међу различитим деловима земље.

Заправо ка превазилажењу ових супротности треба да буду усмерени напори међународне заједнице.

Имајући у виду овај задатак и узимајући у обзир обраћање према нама од стране САД-а и европских држава, припремили смо и проследили пре недељу дана нашим главним партнерима у САД-у, Европи и другим регијама руске предлоге о томе како би могла да се организује спољна подршка оним корацима које би требало да предузму сами Украјинци ради изласка из кризе.

У том циљу смо предложили да се формира компактна Група подршке за Украјину у саставу који ће бити прихватљив за све украјинске снаге.

Учесници Групе би преузели на себе обавезу да полазе од следећих принципа:

-         поштовање интереса вишенационалног народа Украјине,

-         подршка законитих тежњи свих Украјинаца и свих регија земље да живе у безбедности у складу са својим традицијама и обичајима, да користе слободно свој матерњи језик, да имају слободан приступ својој култури и да подржавају широке везе са својим сународницима и суседима,

-         недопустивост обнављања неонацистичке идеологије, неопходност да се украјински политичари дистанцирају од ултра-националиста и да спрече њихове покушаје дестабилизације различитих регија земље,

-         признање важног значаја грађанског мира и општенационалне слоге у Украјини за напредовање конструктивних односа у евроатлантичкој регији на основу равноправности и узајамног поштовања интереса свих држава у тој регији.

Циљ Групе подршке би била да се Украјинци подстичу на следеће приоритетне кораке.

  1. Без одлагања да испуне обавезе, које се садрже у Споразуму о регулисању ситуације у Украјини од 21. фебруара 2014. године, који су везане за одузимање нелегалног оружја, ослобођење незаконито окупираних зграда, улица и тргова, као и спровођење објективне истраге аката насиља од децембра 2013. године до фебруара 2014. године.

  2. Без одлагања да се сазове на основу одлуке Врховне Раде Украјине уставна скупштина уз равноправно представништво свих украјинских регија ради припремања новог федералног устава, у складу са којим:

-         биће утврђена начела владавине права, заштите људских права и права свих националних мањина, слободе говора и делатности политичких странака и медија, као и друга начела, који обезбеђују политичко уређење Украјине као демократске федеративне државе, која поседује суверенитет и неутрални војно-политички статус;

-         руски језик упоредо са украјинским ће поседовати статус другог државног језика, док ће други језици имати статус у складу са Европском конвенцијом о регионалним језицима и језицима мањина;

-         Регије ће самостално путем директног гласања бирати органе своје законодавне и извршне власти те имати широка овлашћења која одражавају културно-историјску специфичност сваке од њих, у питањима привреде и финансија, социјалне сфере, језика, образовања, спољних међурегионалних веза, имати овлашћења приликом обезбеђења права националних мањина које живе у сваком субјекту федерације;

-         Биће забрањено и кажњаваће се мешање у послове цркве и међуконфесионалне односе.

Одлуку о утврђивању нацрта новог устава доноси уставна скупштина уз сагласност свих учесника.

Нацрт устава се износи на свенародни референдум.

3. Одмах након усвајања новог Устава морају да буду раписани општенационални избори највиших органа државне власти Украјине уз широко и објективно међународно посматрање и истовремено одржавање избора органа законодавне и извршне власти у сваком субјекту федерације.

4. Признаје се и поштује се право Крима да одређује своју судбину у складу са резултатима слободног изражавања воље његовог становништва током референдума одржаног 16. марта 2014. године.

5. Државно уређење Украјине успостављено на основу свих горенаведених циљева и начела, њен суверенитет, територијални интегритет и неутрални војно-политички статус гарантују Русија, Европска Унија и САД уз потврду путем резолуције Савета Безбедности УН-а.

Русија је спремна заједно са нашим партнерима без одлагања да се почне са формирањем мултилатералног механизма за подршку регулисању украјинске кризе у складу са овим предлозима.

 

17. марта 2014. године

Категорије: Политика

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти