Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Интервју српском листу «Данас»

[HS]

„Bez pobede nad fašizmom ne bi bilo sadašnje Evrope“

 

- Pobeda nad fašizmom ima opšti istorijski značaj, jer da je pobedio fašizam cela evropska civilizacija bila uništena i, kao što je nedavno rekao predsednik Medvedev, "nije jasno u kakvom svetu bi smo u tom slučaju živeli". Upravo zahvaljujući pobedi nad fašizmom Evropa je počela da se razvija na osnovama novih principa: poštovanja međunarodnog prava, demokratije, kolektivne bezbednosti, ravnopravnosti država. Svi ovi principi sadržani su u Povelji UN. Predstavljaju bibliju međunarodnog prava i odnosa u savremenom svetu i veoma je važno da se sačuvaju. Zato uvek upozoravamo koliko je opasna revizija rezultata Drugog svetskog rata, jer bi sledeći korak bio revizija principa na kojima se gradi savremeni svet - ističe ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Vasiljevič Konuzin u razgovoru za Danas povodom obeležavanja 65 godina pobede nad fašizmom.

Koliko se ti principi odistiniski danas poštuju u međunarodnim odnosima?

- Savremeni sistem međunarodnih odnosa se još razvija. Ne može se reći da je do kraja formiran neki sistem evroatlanske bezbednosti. Na ovom prostoru deluje više struktura s različitim statusom. Najšira organizacija je OEBS, a tu su i NATO i druge vojno-političke strukture poput Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti ili organizacije kao što je EU i Šangajska organizacija za saradnju... Rezultat je da imamo, ono što ministar Lavrov naziva "mozaikom" bezbednosne slike Evrope. Da bi se formirao jedinstven sistem bezbednost potrebno je da sve te organizacije i države deluju po istim pravilima. Naš predlog je da ta pravila budu precizirana ugovorom koji bi bio međunarodno pravno obavezujući dokument. S tom inicijativom predsednika Medvedeva iz 2008, nisu se sve države saglasile. U vezi tog predloga vodi se politička borba, ali važno je da se dijalog o tome nastavlja i da ćemo, na kraju, ubediti naše partnere u neophodnost takvog rešenja.

Zbog čega je važno da, kako se više puta istakli, države pobednice u Drugom svetskom ratu neguju svest o tome?

- Čini mi se da se ove godine u Srbiji godišnjica pobede nad fašizmom obeležava više nego ranije, da je više pažnje posvećeno veteranima i analizi rezultata Drugog svetskog rata. Važno je da svest o događajima iz Drugog svetskog rata nije nestala, već se predaje novim generacijama, zato što su i Rusija - Sovjetski savez i Srbija dali ogromne žrtve u borbi za nezavisnost svojih država. To je naša zajednička herojska prošlost na osnovu koje moraju da se odgajaju i vaspitavaju nove generacije. U isto vreme svest i sećanje na ovaj rat ne mora da smeta prevazilaženju otuđenja među državama. Na inicijativu Rusije 6. maja održana je sednica Generalne skupštine UN posvećena sećanju na sve žrtve Drugog svetskog rata, što je prvi korak ka pomirenju naroda koji sad živi u sasvim drugačijim uslovima.

Kako komentarišete to što se kraj Drugog svetskog rata u Srbiji i državama Istočne Evrope vezuje i za političku i ideološku kontraverzu da se oslobađanje od nemačke okupacije vezuje i za "izvoz" komunizma iz bivšeg Sovjetskog saveza?

- Treba odvojiti dve stvari. Prvo, za države Istočne Evrope oslobođenje od fašizma bilo je spasenje od fizičkog uništenja, zato što je fašistička Nemačka sprovodila politiku uništenja slovenskih naroda. Podvig sovjetskih vojnika bio da su po cenu ogromnih žrtava oslobodili Evropu. Znam da u Srbiji mnogima oslobađanje Jugoslavije od nemačke okupacije podseća na dolazak komunističke vlasti i represije koje su bile posle oslobođenja, ali sovjetski vojnici nisu imali nikakve veze s tim. Svaka država mora da sama da svoju ocenu o unutrašnjim događajima. Isti problem postoji i u Rusiji. I mi tražimo odgovore na veoma složena i teška pitanja iz naše prošlosti. Ali, jedno je jasno - bez oslobađanja Evrope uz pomoć sovjetske vojske ne bi bilo nezavisnih država u ovom delu Evrope, ne bi postojala Evropa u kojoj živimo, niti bi smo sada mogli da diskutujemo o ovim istorijskim događajima.

Istorijska pravda

Ambasador Konuzin kaže da je nedavnom odlukom gradskih vlasti da u Beogradu ulice ponovo dobiju Crvena armija, general Ždanov i maršal Tolbuhin "ispunjena istorijska pravda".

- Imena sovjetskih vojskovođa simbolizuju ulogu Sovjetski savez u oslobađaju Jugoslavije i nikakvi politički stavovi ne mogu promeniti istorijske činjenice da je Crvena armija zajedno sa Narodno oslobodilačkom vojskom Jugoslavije oslobodila državu od nemačke okupacije, kao i da su uz pomoć Rusije Balkan i Srbija oslobođeni od turskog ropstva. Zahvaljujem se svim odbornicima Skupštine grada Beograda koji su glasali za ovo rešenje - kaže ambasador Konuzin.

On tvrdi da njegova inicijativa da Crvena armija i sovjetske vojskovođe ponovo dobiju ulice u Beogradu nije bila nikakav "diplomatski pritisak", već su je podržali mnogi sprski zvaničnici - od predsednika i Vlade Srbije do rukovodstva Beograda.

Tadić među prvi dobio poziv za paradu

Zašto pripadnici Vojske Srbije nisu dobili poziv da učestvuju na paradi u Moskvi 9. maja?

- Deveti maj, kada ceo svet obeležava kraj Drugog svetskog rata je međunarodni praznik. Ruska Federacija tog dana obeležava pobedu u velikom otadžbinskom ratu i to je, pre svega, praznik naroda bivšeg Sovjetskog saveza. Zato će u događajima vezanim za obeležavanje ove godišnjice, pre svega, učestvovati veterani iz država bivšeg Sovjetskog saveza. U Moskvu će doći više hiljada zvanica. Pozivnice su dobili i šefovi velikog broja država, među kojima je predsednik Srbije. On je bio jedan od prvih koje je predsednik Medvedev pozvao, još u oktobru prošle godine prilikom svoje zvanične posete Srbiji. Što se tiče formata, organizacije i učesnika parade, na odluke i rešenja uticale su fizičke mogućnosti prostora na Crvenom trgu.

Nema razloga za ukidanje Rezolucije 1244

- ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Vasiljevič Konuzin izjavio je za Danas da u sadašnjim uslovima "nema razloga ukidanje postojeće i donošenje nove rezolucije o Kosovu".

-U uslovima kada nije ispunjena Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, najpre je potrebno dovesti do kraja proces vezan za status Kosova, o kojem se govori u postojećoj rezoluciji. Pokušaje da se ponudi nova rezolucija shvatam kao želju da se Rezolucija 1244 ukine kao pravna osnova za rešavanje statusa KiM. Koliko mi je poznato, to je neprihvatljivo za Vladu Srbije, a Rusija čvrsto podržava stav Beograda po ovom pitanju - kaže ambasador Konuzin.

[HX]

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти