Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Интервју амбасадора Русије у Србији Александра Конузина српском листу «Српско руски глас», 03.2011

[HS]

Који је значај за српско-руске односе постојање и оснивање све већег броја Друштава српско-руског пријатељства у градовима Србије?

Оснивање нових Друштава српско-руског пријатељства је по природи ствари позитивна појава. Она одражава стање у народу и повећано интересовање према свему што се дешава у Русији, а такође и жељу да свако допринесе учвршћавању пријатељских односа међу нашим народима.

Јако је важно да се рад Друштава не ограничава само на њиховим оснивањима. Њиховаглавнаделатност траба да буде неговање и повезивање културних, духовних, хуманитарних и свих других вредности базираних на историјској словенској припадности, православљу и блискости језика. У таквом раду Друштва ће наћи пуну подршку Амбасаде и Руског центра за науку и културу у Београду - Руског дома.

Да ли су активности Друштава и Амбасаде РФ довољно заступљени у српским медијима?

Рад Друштава у српским медијима очигледно није адекватно представљен. Јако ретко се спомињу свечаности које Друштва имају у сарадњи са Амбасадом Русије и Руским домом која су посвећена обележавању значајних датумима у нашој историји. Неопходно је популаризовати рад Друштава, упознавати читаоце са свим подухватима који се предузимају у различитим регионима Србије. Много корисног и лепог би се могло видети и прочитати, на пример, из рада, који води позната глумица Ивана Жигон, председница Сабора Друштава српско-руског пријатељства, и уметнички руководитељ ансамбла „Косовски божури".

Србија и Русија су прошле године прославиле 200 година од Варваринске битке која је симбол војне сарадње два народа. Шта за Русију представља тај јубилеј?

Када су 23. септембра 1810. године на Варваринском пољу, бројчано слабија српска коњица Вељка Петровића и руска коњица са козацима Армије генерала И.К. Орурка кренуле у напад, битка је завршена потпуном победом. Тај догађај постао је симбол братства у крви између Србије и Русије. Варваринска битка иостала је важна етапа ослободилачке мисије Русије на Балкану. Многострана је била подршка и помоћ коју је Русија пружила Србији и другим балканским зсмљама у њиховојборби за независност и слободу од турског ропства.

У XIX веку походи руских добровољаца на Балкан постали су традиција. Руски народ је горео од жеље да помогне српској браћи да се ослободи тусрског јарма. Сећања на те заједничке борбе заувек су остала у руским срцима, нашим песмама и књижевности. У Санкт-Петерзбургу - тадашњој престоници Руске Империје - за сећање на те године један од централних булевара тог града добио је назив "Балкански". Он постоји и данас и почиње од величанствене тријумфалне капије кроз коју се некада са Балкана враћала непобедива Руска гарда.

Дуго времена овај датум у Србији је био пример руско-српског ратног братства. На стогодишњицу обележавања битке, 1910. године, у саставу Русије делегације били су и потомци И.К. Орурка, а такође и других хероја те битке. Нажалост, догађаји у XX веку, донекле су бацили у сенку овај догађај, али сећање на хероје тих времена се сачувало. Наш дуг је да га овековечимо.

Амбасада се непрестано труди да обавља и војно-меморијалну делатност. Сматрамо да такав рад мора обухватити сва времена, све ратове и све хероје. На пример, кроз четири године ће бити стогодишњица од почетка Првог светског рата. Шта ми знамо о Русима који су се борили у Србији у том рату? Веома мало. Сада заједно са српским колегама трагамо за сведочанствима ратног подвига наших сународника. То није једноставно ако знамо да се дуже време у нашој земљи историја тог рата прећуткивала из идеолошких разлога. Историјско сећање мора бити целовито, а не делимично. Не треба да заборављамо подвиге које су чинили наши преци.

Почетком децембра одржан је састанак дванаест амбасадора РФ из Југоисточне Европе у Београду. Можете ли нам рећи сврху и значај тог састанка за Србију?

Почетком децембра прошле године у Београду је одржано регионално саветовање руских амбасада у земљама Југоисточне Европе. Циљ саветовања је био да се размене мишљења о ситуацији у региону, да се размотре нови аспекти, прогнозира развој ситуације, могуће промене у курсу регионалне политике и глобалних фактора. Када смо све узели у обзир, договарали смо даљи правац нашег деловања. Веома је значајно даје за место одржавања састанка изабаран управо Београд. То говори о важности улоге коју Србија има у региону. Поздрављамо и састанак руских амбасадора са министром иностраних послова -Вуком Јеремићем.

Руски привредници су присутни у Србији. На које проблеме најчешће наилазе?

Руски капитал игра све већу улогу у економији Србије, нарочито у области енергетике. Сарадња у тој сфери има карактер стратешког партнерства. Кроз територију СрбиЈе ће проћи део трасе магистралног гасовода „Јужни ток". Изводе се радови на подземном складишту гаса „Банатски двор". За економију Србије није мање значајна ни модернизација нафтно-прерађивачке индустрије коју са учешћем руског капитала остварује компанија „Нафтна индустрија Србије".

Нажалост, треба приметити да се многа предузећа са руским капиталом сусрећу са веома сложеном законском регулативом, као и са бирократским односом према решавању свакодневних питања. Отклањање таквих појава омогућило би брже распрострањивање и квалитативно побољшање инвестиционе сарадње.

Колика су улагања русских инвеститора у Србију?

По подацима које поседујемо, руске компаније су за последњих десет година инвестирале у економију Србије око 1.3 милијарде америчких долара. Као основне инвеститоре треба поменути компаније: „Лукоил", „Гаспром њефт", „Гаспром експорт", „Уралски рударско-металуршки комбинат", „Банка привредних инвестиција".

Година 2010. је била година културе Русије у Србији, а 2011. је година културе Србије у Русији. Реците нам нешто више о томе на који начин се руска култура представила у Србији.

Дани духовне културе Русије у Србији, одржани су у септембру прошле године састоја ли су се из недеље савременог руског филма, гала концерта најпознатијих уметника балета из Русије, наступа многих културно-уметничких ансамбала. Русију су у препуним салама представљали најпрестижнији уметници познати целом свету. Огромно интересовање изазвало је приказивање најбољих савремених руских филмова. То су озбиљна, дубока дела, која нас подстичу да одгонетамо тајну зашто човек долази на овај свет и шта остављамо после себе.

Дани руске културе у Србији су један од основних али не и једини подухват у руско-српском културном животу. Уз подршку разних општина, различитих партија и Друштава српско-руског пријатељства, амбасада редовно одржава културне манифестације у различитим градовима Србије, наравно у мањим размерама. Они који истражују и воле руску културу, неизбежно ће доћи у „Руски дома". Његов веома богати културни програм, наступи уметника у којима се може уживати и на чије концерте није једноставно доћи ни у Москви. Руским извођачима који имај у концерте у Србији, помажемо да организују што је могуће више наступа да би ваши грађани били у могућности да упознају савремену руску културу. Са великим интересовањем се у Москви очекују дани културе Србије у Русији, чије је одржавање планиранио за јесен ове године.

У Србији влада иишљење да захваљујући помоћи спољне политике Руске Федерације Србија успева да одбрани Косово и поред јак и х интервенција Америке и већине чланица ЕУ. Мислите ли да можемо доказати истину о Косову?

Позиција Русије по том међународно-правном питању је врло јасна и разумљива. Русија не признаје једнострано проглашену независност Косова, сматрајући тај акт нарушавањем међународног права, а новонасталу творевину - квази државом. Русија је више пута изјављивала да ће наставити да пружа подршку Србији у спровођењу њеног државног плана за очување Косова. Пре или касније истина увек себи прокрчи пут. Сигуран сам да ће руководство Ваше земље наћи решење косовског проблема које одговара српским националним интересима.

Како оцењујете политичку ситуацију у Србији?

Један од задатака који стоји пред амбасадом било које земље је праћење унутрашње политичке ситуације. Руско дипломатско представништво у датом случају није изузетак. Пажљиво пратимо шта се дешава у Србији. За нас је то веома важно. Руско-српски односи доживљавају успон, наша сарадња се развија у свим правцима. Спрема се потписивање декларације о стратешком партнерству и низ других обостраних докумената. Планира се пут председника Тадића у Москву. Имајући у виду све то, било би некоректно са моје стране давати оцену садашње политичке ситуације. То је ваше унутрашње питање. Могу само да кажем да ми желимо да видимо Србију као стабилну, напредну државу, коју поштују на међународној политичкој сцени и у региону и која спроводи пријатељску политику у односу према Русији.

Да ли можемо да очекујемо неке нове споразуме и погодности на економском плану?

Србија и Русија непрестано размишљају о диверсификацији у областима сарадње, о томе како је ставити у службу модернизације економије обе државе. Заиста постоје нови пројекти који су тренутно у фази разраде. Сматрамо да ћемо успети да их реализујемо на обострану корист и Србије и Русије. Посета В.В. Путина ће, свакако, бити од велике помоћи.

Хоће ли се амбасада РФ у Београду претплатити на новине "Српско руски глас"?

Амбасада ће се претплатити на новине „Српско Руски Глас" али, главни претплатници треба да буду, пре свега предузећа, локалне самоуправе и грађани Србије.

[HX]

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти