Интервју амбасадора Русије у Србији Александра Конузина часопису "Русија Данас"
[HS]
У Србију ће 23. марта у радну посету допутовати Председник Владе Руске Федерације В. Путин. Догађај је изузетан. О томе сведочи широк одјек у медијима који покушавају да предвиде садржај и резултат посете руског премијера. О томе, такође, говори и права лавина обраћања Амбасади Русије у Београду, у којима политичке партије Србије, друштвене организације, спортска и уметничка друштва и удружења ветерана поздрављају В. Путина и изражавају своју љубав према Русима и Русији. Данашњој Русији и оној вековној.
Посета потврђује висок ниво партнерства између две земље. Обе стране разматрају ово партнерство као стратешко. Карактеришу га регуларан и отворен карактер контаката шефова (руководилаца) Русије и Србије, широке друштвене везе, тесан узајамни однос на међународној арени по питањима која се тичу интереса националне безбедности и кључних аспеката светског дневног реда. Економска сарадња се развија у правцима који омогућавају стабилност српске привреде, доприносе социјалној стабилности и јачају регионалну позицију Србије. Расте темпо хуманитарне размене, нарочито у културној сфери. Одржавају се везе између оружаних снага две државе. Формирају се иновацијски механизми заједничког деловања.
Упечатљив пример тога је рад на стварању хуманитарног центра у Нишу чији је задатак помоћ у спасавању живота људи и ликвидација последица елементарних и техногених несрећа. Најважније је наше стратешко партнерство окренуто будућности. Историјско сећање говори да ма каква да је била судбина Русије и Србије, оне су увек биле заједно. То је наш заједнички капитал пријатељства народа.
Сва набројана питања у овој или оној мери биће дотакнута током Путинове посете. Посебан акценат биће на реализацији заједничких економских пројеката. У центру је енергетика. Важно је направити координацију приступа заједничкој реализацији пројекта трансевропског гасовода “Јужни ток”. Постоји план за јачање капацитета “Нафтне индустрије Србије”. Пословна експанзија овог заједничког предузећа које је постало веома рентабилно је у интересу обе стране. Енергетској стабилности земље допринеће пораст потенцијала подземног складиштења гаса. Али гас није само енергент, већ и драгоцена сировина за хемијску индустрију. И у овој сфери руски и српски стручњаци траже могућност за удруживање својих напора.
Биће размотрена питања везана за коришћење кредита од 800 милиона којег је дала руска страна. Механизам пословне сарадње захтева усавршавање. Траже се нови правци за заједничку привредну делатност усмерену на модернизацију економија две земље и развој њихових приоритетних праваца. Размотриће се конкретне идеје.
Биће размотрена питања везана за коришћење кредита од 800 милиона којег је дала руска страна. Механизам пословне сарадње захтева усавршавање. Траже се нови правци за заједничку привредну делатност усмерену на модернизацију економија две земље и развој њихових приоритетних праваца. Размотриће се конкретне идеје.
Наравно, током контаката руски премијер ће разматрати питања европских димензија. Како обезбедити исту безбедност у Евро-Атлантики за све државе са тог простора. Међу актуелним темама су и процеси интеграције који не би требало да ометају прогресивно напредовање билатералних односа.
Важно је и то да ће током боравка у Београду В. Путин моћи да контактира не само са званичницима, већ и да осети пулс живота земље, види људе различитог друштвеног положаја и одговара на позитивна осећања и симпатије Срба према Русима.
[HX]