Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Градња Јужног тока почиње 24. новембра

Gradnja Južnog toka kroz Srbiju počinje u nedelju. Očekuje se da gradnja srpske deonice direktno zaposli 25.000 ljudi. Izgradnjom gasovoda Srbija postaje tranzitna zemlja za gas, a od tranzitnih taksi u početku se očekuje priliv od 200 miliona evra.

Srbija će u nedelju, svečanom ceremonijom, označiti početak gradnje deonice gasovoda Južni tok, a prve cevi biće zavarene u selu Šajkaš u Vojvodini. Vlada Srbije usvojila je Ugovor koji je potpisala sa novosadskim preduzećem "Saut strim" za izgradnju deonice gasovoda kroz našu zemlju, i ovlastila ministarku energetike da ga potpiše. Gasovod Južni tok, koji prolazi kroz više zemalja, obezbediće dotok ruskog gasa do evropskih potrošača, a investicija je vredna oko 16 milijardi evra.

Južni tok je jedna od najvećih investicija u proteklih nekoliko decenija. Nosilac posla je zajedničko preduzeće Južni tok Srbija, udeo Srbijagasa je 49 odsto, a Gasproma 51 odsto.

Deonica kroz našu zemlju dugačka je 421 kilometar - gasovod u Srbiju ulazi kod Zaječara, a izlazi kod Subotice.

Vrednost investicije je 1,9 milijardi evra, a za sada su iz naše zemlje predviđena i dva kraka, prema Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

Očekuje se da gradnja srpske deonice direktno zaposli 25.000 ljudi. Ako se uračunaju i oni koji će biti posredno angažovani, gasovod će uposliti oko 100.000 ljudi.

U Vladi kažu da Južni tok ima nema samo energetski i ekonomski, već i politički značaj.

Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas kaže da su vlasnici Južnog toka 50 odsto Gasprom, 20 odsto Italijanski Eni, 15 odsto Francuski EDF i 25 odsto Vinteštal Nemačka.

"To je znači evropski gasovod, gradi ga Evropa zajedno sa Rusijom. Znači Evropa ima veliki interes da što pre taj gas dođe u Evropu", kaže Vuletić.

Izgradnjom gasovoda Južni tok Srbija postaje tranzitna zemlja za gas. Od tranzitnih taksi u početku se očekuje priliv od 200 miliona evra.

Južnim tokom dobijamo i drugi pravac snabdevanja gasom iz Rusije. Zemlja će imati na raspolaganju čak 41 milijardu metara kubih gasa godišnje.

Srbija sada ima jedno skladište gasa u Banatskom dvoru. Prolaskom Južnog toka najavljena je gradnja još jednog skladišta. Planirana je i gradnja gasnih centrala za prizvodnju struje i toplotne energije.

"Nama i sada nedostaje električne energije, moramo da uvozimo, ovako ćemo da napravimo te elektrane da nam pokriju to što nam nedostaje i istovremeno ćemo moći da izvozimo. Tehnologija prizvodnje električne energije iz prirodnog gasa je vrlo profitabilna, prave se parno gasne centrale još ako su sa kogeneracijom onda je taj stepen primarne energije jako visok", kaže Vuletić.

Ruski partner obećava i da će na 25 godina zakupiti kompletan kapacitet gasovoda kroz našu zemlju. To je garancija Srbiji da će gasovod biti potpuno funkcionalan. Južni tok dopremaće gas iz Rusije, po dnu Crnog mora, preko Bugarske, naše zemlje, Mađarske, Italije i dalje do evropskih potrošača.

 

Извор: РТС

Категорије: Економија

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти