Диковић: На вежби 180 руских и 60 белоруских војника
На вежби "Словенско братство 2016", планираној за прву половину новембра, учествоваће до 180 припадника оружаних снага Русије са транспортним ваздухопловима и опремом, око 60 припадника оружаних снага Белорусије и до 330 припадника Војске Србије, изјавио је начелник Генералаштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић.
Према његовим речима, вежба ће бити изведена на аеродромима Батајница и Ковин и полигону Пасуљанске ливаде.
Генерал Диковић је, у интервјуу Политици, најавио да ће ове недеље бити изведена и вежба "БАРС 2016" (Братство авијатичара Србије и Русије) на аеродорому Батајница, уз учешће 20 припадника оружаних снага Русије.
"Вежба ће бити изведена на ваздухопловима Војске Србије, а пилоти војски Русије и Србије реализоваће летачке задатке у саставу мешовитих посада", рекао је Диковић и навео да ВС планира да на вежби превасходно ангажује авионе МиГ-29 и хеликоптере Ми-17.
Начелник Генералштаба Војске Србије је рекао да је ВС ове године учествовала на 11 међународних вежби, и то са 11 земаља региона и света, као и партнерских земаља које су чланице НАТО, а да се до краја године очекује учешће на још најмање 10 вежби, међу којима су и две са Русијом.
Диковић: Фактори угрожавања безбедности су невојне претње Војни ризик по Србију је мали, а факторе угрожавања безбедности углавном представљају невојне претње, карактеристичне за све земље Балкана: илегалне миграције, албански и исламски екстремизам и медународна мрежа организованог криминала, оценио је Диковић. Он је рекао да повишене политицке и међуетницке тензије у појединим деловима региона несумњиво неповољно утицу на положај српске заједнице у БиХ и Хрватској.
"Безбедност Срба на Косову и Метохији угрожавају албански екстремисти, неприхватање обавеза Бриселског споразума, висок ниво корупције и организованог криминала и недостатак владавине права. Не треба потценити ни деловање радикалних исламиста на Косову и Метохији, па ни притисак на локалне хоџе које се супротстављају екстремистима, што није непознато. О томе је писао ''''Њујорк тајмс''", казао је Диковић.
Према његовим речима, пројектоване способности система одбране наше земље су реалне и омогућавају пуну заштити националних интереса.
"Мишљења сам да претерана милитаризација и војна ривалства воде слабљењу економије и сматрам да то у нашем региону није прихватљиво", рекао је он. Генерал Диковић је навео да је питање обавезног служења војног рока међу војницима честа тема, а да, за сада, стручне процене говоре да тренутни концепт добровољног служења војног рока, који стално дограђујемо, задовољава наше потребе.
"Војска Србије тренутно има потребан број војних обвезника, али да би смо осигурали да и у годинама пред нама имамо добру попуну ратних јединица, морамо наћи начин да обучимо довољан број грађана Србије за резервни састав наше војске", рекао је Диковић.
Начелник Генералаштаба је казао да се разматра више могућности за побољшање стања у нашој авијацији. У плану је набавка још два вишенаменска транспортна хеликоптера Ми-17, а водимо разговоре са Руском Федерацијом о евентуалној набавци авиона МиГ-29, која треба да се реализује током 2017, навео је Диковић.
Спутник