Чепурин: Захвалан сам српској браћи која тугују с нама
Премијер Србије предложио да се у Београду одржи концерт у знак сећања на погинуле уметнике.
Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин захвалио се српским пријатељима на изразима саучешћа поводом трагедије авиона код Сочија, истакавши да је захвалан председнику Владе Александру Вучићу, који је још јутрос лично посетио Амбасаду и пренео саучешће руководству Русије, као и породицама и ближњима погинулих.
Чепурин је у изјави за Спутњик такође подсетио да је 26. децембар проглашен за дан жалости у Русији, наводећи да ће у амбасади сутра од 12 до 17 часова бити отворена Књига жалости. Према речима амбасадора, у зони несреће авиона у потрази учествују четири брода и шест хеликоптера, беспилотне летелице и више од 100 ронилаца. Међу погинулима је, каже амбасадор, и легендарна Јелисавета Глинка, „доктор Лиза“, која је превезла на стотине тешко болесне деце и стараца из Донбаса у најбоље московске и санктпетербуршке клинике. Возила је лекове и хуманитарну помоћ у Сирију. Чепурин је са жаљењем констатовао да су међу погинулима у катастрофи и уметници Академског ансамбла песме и игре руске армије „Александров“, укључуујћи и директора Ансамбла Валерија Халилова.
„Тај ансамбл у Србији и читавом свету добро знају и воле га. Њега је основао 1928. композитор и диригент Александар Васиљевич Александров, аутор химне СССР-а и Руске Федерације. Александар Васиљевич је, узгред, написао мноштво популарних патриотских песама, укључујући ону написану првих дана Великог отаџбинског рата ’Устај, земљо огромна, устај у смртни бој‘. С том генијалном песмом војнике су испраћали на фронт. Његова је и песма о Црвеној армији ’Несаломива и легендарна…‘“, подсетио је Чепурин и додао да је Ансамбл 2013. снимио званично извођење химне савремене Русије, које се може чути на церемонијама. Амбасадор примећује да у Србији када на руском изводе „Устај, земљи огромна…“ сви у сали устају, а како каже, ансамбл „Александров“ је одлично изводио и песме „Тамо далеко“, „Подмосковске вечери“, „Каљинка“. „Александров“ је иначе брзо стекао светску славу и задржао је скоро 90 година. То је један од културних брендова Русије, заједно са Бољшим театром, Ермитажом, Третјаковском галеријом, Кремљом. Само последњих година Ансамбл је обишао 70 земаља Европе, Азије, Африке и Америке и свуда су његови наступи имали огроман успех. Његов рад је означио почетак стварања и развоја колектива новог типа — ансамбала песме и игара, а по узору на њега настали су многи ансамбли ван Русије.
„Ансамбл броји 186 људи, а у авионској катастрофи је погинуо цвет Ансамбла, укључујући главне солисте, хор, балерине — укупно 64 уметника. Ансамбл је више пута наступао у Србији и увек наилазио на срдачан и пријатељски пријем. Уметници Ансамбла су ми причали како воле да долазе у Србију и да је овде захвална публика и да се у Београду осећају као код куће. Били су одушевљени земљом, градом, људима“, испричао је амбасадор Чепурин. „Александров“ је у Београду наступао 1956, 1994, 2000, 2006, 2010, 2012. и 7. септембра 2015. године. „Оне тешке 2000. наступио је и у Београду, и у Новом Саду. На тим наступима био је и актуелни премијер Александар Вучић, како ми је данас рекао, а 2015. године био је Томислав Николић“, навео је Чепурин, с тугом указујући да Ансамбл очекује нимало лак период обнове. Захвалан сам, истиче амбасадор, Александру Вучићу на изузетној идеји да се у Београду одржи концерт у знак сећања на погинуле уметнике како би се дала додатна енергија за обнову Ансамбла. „Дозволите ми да изразим искрену захвалност свој српској браћи који заједно с нама тугују за погинулима“, рекао је на крају Чепурин.
Преузето је са: https://rs.sputniknews.com