Пажња: налазите се на старом сајту

Поштовани корисници, обавештавамо Вас,
да се нова верзија сајта налази на адреси - serbia.mid.ru

Бакља Олимпијаде Сочи-2013 цео сат у – отвореном космосу

„КОСМИЧКУ ШТАФЕТУ” ИЗНЕО РУСКИ КОСМОНАУТ ОЛЕГ КОТОВ, А ДВЕ КАМЕРЕ ЗА СНИМАЊЕ ПОСТАВИО СЕРГЕЈ РЈАЗАНСКИ

* Све је почело у 18.50 по московском времену, а Рјазански је прве кадрове направио тако да се виде и Котов са бакљом и симболом Олимпијаде у Сочију и сама МСС и Земља у његовој позадини. Он је током снимања изговорио: „Све прелепо оизгледа”

* Претходно је бакља ношена као штафета и унутар МСС. Први носилац је био Јапанац Каити Вакато, други италијан Лука Пармитано, трећи – Американац Мајкл Хопкинс, четврти – њекова земљакиња Карен Најберг, пети – опет Американац Ричард Мастракио, шести – Рус Михаил Тјурин, седми и осми – Рјазански и Котов, а девети и последњи – Рус Фјодор Јурчихин

 * „Космичка бакља” биће напуњена гасом по повратку на Земљу, 11. новембра, а њен пламен ће упалити и главни пламен зимске Олимпијаде у Сочију која почиње фебруара 2014. године

________________________________________________________________________________________________

СВЕТ је данас имао прилику да прати прву у историји штафету са Олимпијском бакљом у отвореном комосу.

Бакљу-штафету Олимпијаде Сочи-2013 из Међународне свемирске станице (МСС) су изнели руски космонаути Олег Котов и Сергеј Рјазански и почели да снимају тај догађај без преседана.

Из МКС је први изашао Рјазански – око 18.50 по московском времену – да би поставио две видео-камере, а потом се, из модула „Пирс”, појавио Котов са бакљом у руци.

Рјазански је прве кадрове направио тако да се виде и Котов са бакљом и симболом Олимпијаде у Сочију, а у његовој позадини – сама МСС  и Земља.

Он је током снимања изговорио: „Све прелепо оизгледа”.

Да све било својеврсна „космичка штафета” – Котов и Рјазански су бакљу неколико пута предавали један другоме.

Потом су – из својих скафандра „Орлан-МК” – поздравили „све Земљане”, машући бакљом са црним космичким простором из леђа.

„Види ли се све са Земље?” – питали су, а из руског Центра за управљање космичким летовима стигао им је одговор: „Све је одлично. Слика нам се веома свиђа”.

Све је потрајало један сат, а потом су космонати започели свој безмало шесточасовни рутински рад изван станице који је данас подразумевао „реализацију целог низа техничких тадатака и операција”.

Котову је ово био већ четврти излазак у отворени космос (укупно је изван МСС боравио 17 сати и 31 минут), а Рјазанском – први.

До почетка церемоније, бакља се налазила на најпочаснијем месту у руском делу међународне орбиталне станице. Претходно је ношена као штафета и унутар МСС.

Први носилац је био Јапанац Каити Вакато, други Италијан Лука Пармитано, трећи – Американац Мајкл Хопкинс, четврти – његова земљакиња Карен Најберг, пети – опет Американац Ричард Мастракио, шести – Рус Михаил Тјурин, седми и осми – Рјазански и Котов, а девети и последњи – Рус Фјодор Јурчихин.

Сама бакља је конструисана тако да њен пламен може да гори и под водом и у свим дугим условима на Земљи, али у МКС и током лета према њој – из размљивих разлога – није паљена.

Бивши шеф Роскосмоса Владимир Поповкин тим поводом је дао ова разјашњења:

„Ракета-носач за гориво користи течни кисеоник, па никаквог отвореног пламена из безбедносних разлога није смело да буде. Иначе, олимпијска бакља на орбити је јединствен догађај у историји и олимпизма и светске космонаутике. Излазак Котова и Рјазанског са бакљом у отворени космос је упечатљива страница космичког летописа”.

„Космичка бакља” биће напуњена гасом по повратку на Земљу, 11. новембра, а њен пламен ће упалити и главни пламен зимске Олимпијаде у Сочију која почиње фебруара 2014. године.

 

Категорије: Култура

Контакти

Амбасада

Тел: +381 (0)11 361 1090; +381 (0)11 361 1323
Емаил: rusembserbia@mid.ru
Web: serbia.mid.ru

Конзулат

Тел: +381 (0)11 361 3964, 361 7644, 361 3180
Емаил: cons.serbia@mid.ru


остали контакти