Учешће на војној паради у Москви је испуњење сна сваког војника, каже за Спутњик гардиста разводник Бојан Марић, кога је за овај позив определила љубав према униформи и наоружању.
„Указано нам је велико поверење и потрудићемо се да испунимо очекивања. Посебно искуство представљаће и пут руским војним авионом, а тамо очекујем да видим најјачу силу на свету, њихово људство и технику“, каже Марић.
Треме нема, истиче Марић, присутна је само велика жеља да се што пре појаве на Црвеном тргу.
Водник Страхиња Чупић за Спутњик каже да је велика част бити припадник Гарде и да је то дуго желео. Пут у Москву и чињеницу да се нашао међу 75 најбољих види као награду за досадашњи рад и труд.
„Пресрећан сам. Велика је ствар представљати Србију на једном таквом догађају, у земљи којој је обележавање победе над фашизмом изузетно важно, знајући да су имали немерљиве губитке у Другом светском рату“.
Међу најбољим српским војницима, Црвеним тргом маршираће и две даме.
Поручница Александра Мишић за Спутњик каже да, када је уписивала Академију, војска није била толико медијски испраћена као данас. Случајно је видела конкурс у новинама и наслов „Први пут девојке на Војној академији“ и одлучила да покуша.
Војни позив и свој смер, Техничка служба — муниција, искрено је заволела током школовања и када би поново бирала, опет би исто поступила, прича Александра.
„Поносна сам што сам члан Гарде, јер је то елитна јединица, а због наших активности и свакодневних задатака које извршавамо сви нас препознају, где год да се појавимо“.
Александра је Академију завршила 2011. године, у првој генерацији дама које су избориле своје место у традиционално мушком позиву.
„У почетку је присуство девојака свима било помало необично, али до сада су се навикли на нас. Радимо заједно са колегама, учествујемо у свим активностима, постижемо исте резултате. Некада су они мало бољи, некада ми, али углавном смо равноправни“, прича Александра кроз смех.
Светлоплава почасна униформа српске Гарде састоји се од чизама, панталона, беле кошуље, блузе, џемпера, шињела, шапке, акселбендера, кравате, рукавица, ешарпе и беретке плаве боје.
Мишићева каже да је велика част бити део ешалона и у Русији представљати српску традицију. По њеном мишљењу, стројев корак српских гардиста је можда најлепши и најелегантнији, а како каже, када се стекне кондиција, онда није ни тежак за извођење.
Александра од пута у Москву очекује и размену знања и искустава са припадницима страних армија.
„Бићемо међу најбољима и ово је шанса да сазнамо како у другим земљама функционише њихова војска. Ово је и јединствена прилика да већина нас види Москву, а радујемо се и богатом културном програму који нас тамо очекује“, истиче Мишићева.
Пренос дефилеа 9. маја на Црвеном тргу пажљиво ће пратити Александрини родитељи, сестра и брат. Она додаје да су породице, пријатељи, као и колегинице и колеге који остају у Београду, пресрећни и поносни на младиће и девојке који ће марширати руском престоницом.
Московским Црвеним тргом српски војници продефиловаће у светлоплавој почасној униформи.
Ово препознатљиво обележје Гарди је додељено 1954. године, поводом почасти императору Етиопије, Хајлу Селасију. Током предходних 60 година она се није битније мењала и састоји се од чизама, панталона, беле кошуље, блузе, џемпера, шињела, шапке, акселбендера, кравате, рукавица и ешарпе. Део почасне униформе је и беретка плаве боје коју наши гардисти носе од 2011. године.
Наши војници у Русију носе сопствено наоружање, полуаутоматску пушку М-59, познатију по имену „паповка“. Захваљујући вештом руковању овом пушком, егзерцири наше Гарде сврставају се међу најбоље у свету.
У ишчекивању 9. маја, током две недеље припема, наша војска ће се привикавати на терен и увежбавати стројев корака.
Свечани испраћај ће бити организован на аеродрому Батајаница а предвиђено је да се припадницима те елитне јединице обрати амбасадор Русије Александар Чепурин, најавила је руска амбасада
Чепурин је раније изразио чекивање да ће парада 9. маја у Москви бити импресивнија од до сада одржаних, као и задовољство што ће и Србија учествовати на обележавању Дана победе над фашизмом.
Војска Србије ће учествовати на Паради победника на позив министра одбране Руске Федерације Сергеја Шојгуа, поводом обележавања 70. годишњице победе совјетског народа у Другом светском рату.
Шојгу је рекао да ће војна парада на московском Црвеном тргу бити највећа у савременој историји Русије. Неки типови артиљеријског наоружања биће представљени први пут, а на њој ће учествовати 50 одсто више војних возила него прошле године.
Међу више од 15.000 руских војника и припадника страних јединица, наћи ће се и елитна јединица Војске Србије.
Министар одбране Братислав Гашић изјавио је да је Гарда једна од најобученијих јединица „којој нису потребне неке специјалне и посебне припреме“.
Припаднике српске Гарде, 73 младића и две даме, предводиће потпуковник Владимир Вукајловић, командант гардијског батаљона. Двонедељне припреме за дефиле у Москви одвијале су се паралелно са припремама за прославу Дана Војске у Такову.
„Од националног ешалона ВС можемо да очекујемо да пружи максимум и прикаже се у најбољем светлу. Видећемо савршену стројеву изграђеност, стројеве радње — од стројевог корака до радњи са наоружањем. Оно што ћемо приказати неће се разликовати од онога што смо радили на паради 2014. у Београду“, каже Вукајловић.
Командант гардијског батаљона додаје да није било лако изабрати само 75 војника који ће представљати Србију јер, како каже, има пуно оних који су стројевом изграђеношћу, војничким понашањем и изгледом заслужили да иду, али је број, нажалост, био ограничен.
У новијој историји, Војска Србије је учествовала на војним парадама у Либији и Француској.