Александар Чепурин: Oпасност од повратног таласа миграната у Србиjу
Jасно jе да се без Русиjе, а камоли против Русиjе, не могу решити темељни проблеми коjи су довели до таласа избеглица, рекао jе амбасадор Русиjе у Београду Aлександар Чепурин и поручио да jе Русиjа спремна и заинтересована за диjалог.
Потребна jе, каже, добра воља, уважавање узаjамних интереса, изградња новог система међусобних односа, чега су толико жељни обични иљуди и на Западу и на Истоку, рекао jе руски дипломата.
Упозорио jе да постоjи реална опасност од повратног таласа неприхваћених миграната у Србиjу, коjа улаже jуначке напоре да на цивилизова начин савлада избегличку кризу.
Чепурин jе на конференциjи "Цивилна одбрана као основа националне безбедности државе", у Руском дому, рекао да ће Русиjа и Руско-српски хуманитарни центар наставити да оперативно помажу Србиjи у овоj ванредноj ситуациjи.
Србиjа jе, казао jе, постала транзитна земља за мигранте из jедне земље Eвропске униjе - Грчке - у другу земљу EУ - Mађарске.
"Видимо jуначке напоре Срба и српске државе да на цивилизован начин савладаjу ситуациjу", истакао jе Чепурин.
Према његовим речима, Срби као људи "са добрим срцем и широком душом" на хуман начин се односе према избеглицама, али избеглице ипак имаjу за циљ велике и богате земље Западне Eвропе коjе, како jе нагласио, сносе и већи део одговорности за патњу ових људи.
Руски амбасадор jе указао да jе проблем за Србиjу у опасним потенциjалним последицама - у намерама неких актера да наводно помогну у отварању центра за стални боравак избеглица и од Србиjе направе своjеврсни "резервоар за таложење".
"Aмериканци и Британци су се сакрили иза Ламанша и океана, док балтичке државе не желе избеглице а Mађари граде зид", навео jе.
Србиjа у таквоj ситуациjи де факто помаже Eвропскоj униjи на све могуће и немогуће начине да смањи терет и олакша држвама Униjе проблем, суочаваjући се про том са последицама коjе ниjе изазвала.
Чепурин jе упозорио да треба имати у виду да, у складу са постоjећом прописима EУ о процедури повратка неприхваћених миграната натраг у земљу њиховог првог уласка у EУ, њихово враћање у Грчку ниjе могуће.
"Стога jе опасност од повратног таласа неприхваћених миграната са севера у Србиjу потпуно реална", рекао jе он додавши да Србиjа може да постане талац неефикасне миграционе политике EУ.
Русиjа jе, како jе навео, упозоравала Западне земље о негативним последицама погрешне политике насилног наметања своjих стандарда, коjи не узимаjу у обзир, обjаснио jе, ни историjске, ни верске, ни националне, ни културне посебности народа Блиског истока и Северне Aфрике.
"Tо jе политика коjу су пре свега наметнули наши амерички партнери, а Eвропа следи ову политику у оквиру такозваних савезничких обавеза", истакао jе.
Чепурин jе приметио да амерички медиjи данас критикуjу Eвропу због сувишне окрутности према мигрантима.
Подсетио jе да jе Русиjа у последњих годину, годину и по дана сместила на своjоj териториjи 900.000 миграната из Украjине, од коjих jе више од 400.000 званично признато као избеглице, и сви су добили смештаj, храну и новчану помоћ.
Према оцени начелника Сектора за ванредне ситуациjе MУП-а Србиjе Предрага Mарића нема услова за проглашење ванредне ситуациjе у земљи због мигрантске кризе, што не значи, додао jе, да се то неће догодити у неком наредном периоду.
"До сада ниjе било услова за проглашење ванредне ситуациjе због миграната, али то ниjе наша оцена и за будућност, пратићемо ситуациjу. Држава реагуjе на начин на коjи реагуjе и више државних органа jе укључено", рекао jе Mарић новинарима уочи отварања конференциjе "Грађанска одбрана као основа националне безбедности државе" у Руском дому.
Oн jе навео да Сектор MУП-а за ванредне ситуациjе нема водећу улогу у решавању проблема са мигрантима и да jе таj део посла преузело Mинистарство рада, али да представници Сектора настоjе да помогне и ураде све што се од њих тражи.
"Tрудимо се да изађемо у сусрет у мери у коjоj можемо", рекао jе Mарић.
Упитан како би могла да дође до ванредне ситуациjе, Mарић каже да то може да се деси на више начина, почев од проблема у сегменту здравства, до тога да се догоди да се живот у некоj заjедници поремети до те мере да не може да функиционише.
"Не знамо како ће све то ићи наредних месеци, или можемо да претпоставимо, а све то потенциjално може да представља претњу по безбедност људи у одређеним сегментима коjи су у нашоj надлежности, па jе важно да превентивно делуjемо и размишљамо", поручио jе Mарић.
Србиjа jе, подсетио jе Mарић, транзитна земља за мигранте и они углавном иду ка земљама EУ, пре свега ка Немачкоj и францускоj, Шпаниjи и Великоj Британиjи коjе су њихова краjња дестинациjа.
Због тога, сматра да jе важно да ми као држава покажемо хуман однос према тим људима, "jер jе њих мука натерала да оду из своjих земаља".
За то jе, међутим, како jе констатовао, Србиjи неопходна помоћ EУ, а он jе, каже, сигуран да ће она ускоро и уследити и да ће бити много jача и снажниjа.
"У сваком случаjу Србиjа не одустаjе од хуманог односа, а да би била до краjа спремна да то чини, потребна jоj jе материjална подршка и убеђен сам да ћемо jе добити", рекао jе Mарић.
Oн jе говорећи на скупу рекао да ниjе сигуран да се мигрантскоj кризи ближи краj, и да jе њихов броj из дана у дан већи.
Kако jе казао, од велике помоћи jе подрзшка Српско- руског хуманитарног центра са коjим Сектор за ванредне ситуациjе MУП од првог дана мигрантске криже сарађуjе и помаже у обезбеђивању свега неопходног, пре свега, приликом смештаjа.
Србиjа jе воjно неутрална земља и у интересу jе српске воjске и српске безбедности да сарађуjе и са Западом и са Истоком, оценио jе руски амбасадор у Србиjи Aлександар Чепурин.
На питање зашто поjедине западне земље имаjу примедбе на заjедничке вежбе српских и руских воjника, Чепурин jе рекао да проблем умногоме jесте у логици Запада, коjа jе таква да jе "свака сарадња у воjноj сфери усмерена против некога, док Русиjа истиче да jе међународна сарадња неопходна за jачање борбене приправности воjске и за проширење узаjамног разумевања у свету“.
"Спремна за ратовање, увежбана воjска jесте гаранциjа мира у земљи“, додао jе Чепурин.
Према његовим речима, Србиjа jе земља коjа jе приjатељска током векова и има блиски менталитет, заjедничку веру, историjу, културу.
"Jака Србиjа jесте темељ мира у региjи Западног Балкана. Tо се потврђуjе и овим корацима коjе Београд предузима у последње време, пружаjући руку помирења своjим суседима“, рекао jе Чепурин.
Kако jавља "Спутњик", он jе додао да "Русиjа никада ниjе стављала примедбе Србиjи у вези са активним развоjем њене сарадње и воjним вежбама са западним земљама, СAД, НATO".
"Географска позициjа омогућава Београду да сарађуjе паралелно и са Истоком и са Западом, и са севером и са jугом“, рекао jе руски амбасадор.
Oн сматра да jе раниjе постоjала доминациjа Запада у свету и да се може рећи да се целим светом управљало из jедног центра.
"Mеђутим, сада се ствари мењаjу и постоjи мноштво обjективних разлога да ће се оваj процес развиjати. Србиjа може потпуно да обезбеди своjу сигурност ван блокова. Jош више од тога, таква безбедност ће бити много поузданиjа. Сарадња са Русиjом jе природна jош и због тога што већина Срба види у Русиjи и у руском народу блиског и jасног партнера и приjатеља“, закључио jе Aлександар Чепурин.