Александар Чепурин: Косово у Унеску — кршење Резолуције 1244
Улазак Косова у Унеско био би директно нарушавање међународног права, али и Повеље Уједињених нација, као и Резолуције 1244 коју нико није укидао, изјавио је руски амбасадор у Србији Александар Чепурин за Спутњик.
Он је нагласио да је то политичко питање и да нема потребе стављати ту међународну организацију у нелагодну позицију.
Српски политичари су у више наврата наводили да су на простору Косова и Метохије досад уништена 174 верска објекта, чак 33 културно-историјска споменика, а покрадено је више од 10.000 икона, те да је више него јасан раскорак између декларативног залагања и стварног поступања Приштине по питању заштите српског културног наслеђа.
Руски амбасадор сматра да они који дижу галаму по питању захтева Косова за чланство у Унеску не треба да стављају ту организацију у нелагодну ситуацију.
Према речима руског амбасадора, Унеско ни по међународном праву ни по Повељи Уједињених нација, чија је структура у сфери културе, не треба ни да расправља о питању уласка квазидржаве која није призната од стране УН у ту организацију.
„Важно је да инсистирамо на поштовању правила. Унеско није ни обавезан да преузима овакве захтеве, ни да их разматра, а камоли да гласа или да доноси у вези с њима некакве одлуке“, закључио је он.
Уједињене нације одбиле су да проследе Унеску недавни захтев Приштине за улазак у ту организацију. Према речима шефа српске дипломатије Ивице Дачића, то је био тек први корак, с обзиром на то да Приштина може директно да се обрати Унеску, а може се десити да и нека трећа земља то учини уместо Косова.
Иначе, на листи баштине коју је Приштина послала уписани су српски манастири Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Црква Богородица Љевишка, те уколико би Косово ушло у Унеско, те српске светиње би прешле под заштиту Приштине.